BOIERI FARA ACTE
O viata intreaga s-a crezut boier si nu fiul unui "mahalagiu". "Mahalagiul" era I.L. Caragiale, iar cel stapanit de himera nobletii era fiul sau nelegitim, Mateiu.
VASILE SURCEL
![]() |
Stema fabuloasa, imaginata de Mateiu Caragiale, pentru a-i justifica himerica boierie
|
BASTARDUL LUI "NENEA IANCU". Descris de biografi drept "un impulsiv sentimental", I.L. Caragiale a avut, in 1884, o scurta legatura sentimentala cu Maria Constantinescu, o tanara de numai 20 de ani, angajata a fabricii de tutun Belvedere. In urma acestei legaturi, in 1885 a venit pe lume Mateiu, copil nelegitim pe care insa dramaturgul l-a inscris pe numele sau la Oficiul Starii Civile. In anii care au urmat, el s-a ocupat foarte atent de educatia lui Mateiu. Deosebit de inteligent si sensibil, copilul nu a semanat aproape deloc la fire cu tatal sau, al carui model de viata l-a contestat permanent. Peste ani, vorbind despre I.L. Caragiale, Mateiu il cataloga cu un dispret condescendent "berarul, nevrednic, vulgar, cartofor, crai si betiv". Si asta pentru ca, indiferent cata grija i-ar fi purtat "Nenea Iancu", Mateiu nu avea cum sa uite ca este doar un copil din flori. Pentru a indrepta cumva aceasta situatie, si-a creat o lume imaginara, opusa balcanismului fermecator in care se complacea ilustrul sau tata. Pasionat de istorie si de heraldica, Mateiu a cautat o viata intreaga sa-si gaseasca o ascendenta nobiliara.
![]() |
|
![]() |
Mateiu, vazut de unul dintre prietenii sai graficieni
|
BLAZONUL DIN BARAGAN. Abia la maturitate, Mateiu Caragiale a reusit totusi sa-si vada visul cu ochii: a dobandit un titlu de relativa noblete. In 1923, la 38 de ani, s-a insurat cu Marica Sion, una dintre fetele poetului G. Sion. La momentul fericitului eveniment, "tanara mireasa" implinise 63 de ani. "Amanunt" care nu a avut insa nici o importanta pentru Mateiu. Maria Sion i-a adus mult ravnita proprietate a unei mosii, care-l facea sa se simta cu adevarat boier. Aflata undeva in Baragan, pe langa Fundulea, mosia Sionu avea si un conac pe care tanarul sot l-a preschimbat intr-un adevarat "cuib de nobili": pe un catarg, in fata casei si-a inaltat propriul drapel, decorat cu o imaginara stema nobiliara, conceputa de el insusi. Ca orice reprezentant al unei "mari case" si-a compus si o deviza nobiliara: "Cave, age, tace" (Pazeste-te, actioneaza, taci). Visul aristocratic al lui Mateiu s-a incheiat in 1935, o data cu moartea sa. In mod straniu, desi era cu mult mai batrana decat el, Maria Sion i-a supravietuit inca noua ani. Pentru Mateiu Caragiale, singurul rang de noblete, de necontestat, a fost si a ramas insa apartenenta la "aristocratia spiritului". "Craii de Curte Veche" este un roman unic in literatura romaneasca care, asa cum spune Calinescu, este expresia totala a balcanismului literar: "amestec gros de expresii mascaroase, de impulsiuni lascive, cu constiinta unei ereditati aventuroase si tulburi, totul purificat si vazut de sus de o inteligenta superioara".