Jurnalul.ro Sport A doua victorie pentru Oltchim în grupa principală

A doua victorie pentru Oltchim în grupa principală

14 Feb 2010   •   00:00

Oltchim Râmnicu Vâlcea a mai făcut încă un pas spre calificarea în semifinalele Ligii Campionilor după ce a câştigat şi al doilea meci din grupa principală, 30-24 pe teren propriu cu Dinamo Volgograd. Elevele lui Radu Voina au făcut o primă repriză entuziasmantă, bazată în primul rând pe o apărare aproape perfectă, dar şi cu reuşite spectaculoase în atac, având la pauză un avantaj de 7 goluri, 16-9. În partea secundă, rusoaicele au încercat să reducă din diferenţă, dar aceasta nu a scăzut niciodată sub patru goluri. Scor final 30-24 pentru Oltchim, a doua victorie din grupa principală, după ce în urmă cu o săptămână se impusese în deplasare, 31-26 cu Hypo Viena. După două etape, Oltchim este la egalitate de puncte, 4, cu Viborg, în fruntea grupei principale II, în timp ce Dinamo Volgograd şi Hypo Viena nu au acumulat nici un punct. Duminica viitoare, de la ora 19:00, Oltchim va juca derby-ul cu Viborg, deţinătoarea trofeului Ligii Campionilor, la Vâlcea.