Jurnalul.ro Sport ADVERSAR / Bayern e în formă

ADVERSAR / Bayern e în formă

24 Noi 2008   •   00:00

Bayern München a câştigat fără emoţii ultima partidă dinaintea confruntării cu Steaua, 4-1 pe teren propriu cu Energie Cottbus.

Conduşi din minutul 25, după golul lui Skela, bavarezii au revenit şi au marcat de două ori până la pauză, prin Ribery (’29), din lovitură liberă, şi Demichelis (’38). După pauză, Bayern a mai înscris rapid de două ori, prin vârfurile Klose (’54) şi Toni (’59), după care elevii lui Jurgen Klinsmann au redus turaţia motoarelor în aşteptarea meciului de mâine cu Steaua. "Era normal să ne menajăm după 4-1, deoarece pentru noi urmează săptămâna adevărului. Jucăm întâi cu Steaua, apoi cu Leverkusen şi Hoffenheim. Va fi extrem de greu, dar suntem pregătiţi şi nerăbdători", a spus după meci managerul Uli Hoeness. În urma acestui rezultat, bavarezii au urcat pe locul al treilea în campionat, la 3 puncte de liderul Hoffenheim. Klinsmann a folosit în partida cu Energie următorii jucători: Rensing – Oddo, Demichelis (’46 Van Buyten), Lucio, Lahm – Van Bommel, Ze Roberto (’73 Ottl) – Schweinsteiger (’65 Kroos), Ribery – Klose, Toni. La oaspeţi, Emil Jula a jucat din minutul 74. Înlocuit la pauză din cauza unei accidentări uşoare, fundaşul Demichelis va fi refăcut pentru partida cu Steaua. De asemenea, Lucas Podolski şi-a revenit după o întindere la coapsă şi este apt pentru meciul de mâine.