Jurnalul.ro Sport Amicale - Steaua - 2-2, Dinamo - 3-1

Amicale - Steaua - 2-2, Dinamo - 3-1

13 Iul 2007   •   00:00

Steaua a jucat aseară prima partidă din cadrul stagiului de la Mierlo, intălnind pe GKS Belchatow, vicecampioana Poloniei. La capătul celor 90 de minute, scorul a fost 2-2 (1-2). Gică Hagi a inceput partida intr-o alcătuire ce pare aproape de actuala echipă de bază: Cernea - P. Marin, Ov. Petre, Goian, Emeghara - Bădoi, Rădoi, Boştină, Ochiroşii - Neaga, Dică.

Polonezii au condus cu 2-0 (Cosly ’30, ’31), pănă in minutul 42, cănd Dică a punctat printr-o lovitură de cap, din 6 metri, după o centrare a lui Bădoi. Steaua a izbutit egalarea in repriza a doua, prin acelaşi Dică, care a prins un şut de excepţie, de la 25 de metri, in minutul 68.

Un nou meci de pregătire a susţinut aseară şi Dinamo in turneul austriac. Campioana Romăniei a dat piept cu Motherwell, locul 10 in prima ligă a Scoţiei, repurtănd un nou succes: 3-1. Golurile au fost reuşite de Dănciulescu (’5), Cl. Niculescu (’10 - foto), Bratu (’60), respectiv McCormack (’40). Mircea Rednic a trimis in teren următoarea garnitură: Romanovs - Stoican, Moţi, Năstase, Muşat - Mărgăritescu - Opriţa, Zicu, Căt. Munteanu - Niculescu, Dănciulescu, după pauză rulăndu-se tot lotul. "S-o ţinem tot aşa. E important că reuşim să căştigăm, pentru moral. Sunt mulţumit că au marcat toţi atacanţii", a spus antrenorul după meci.