Jurnalul.ro Sport Au luat Supercupa

Au luat Supercupa

de Jurnalul National    |    24 Sep 2007   •   00:00
Sursa foto: Rompres foto/

După Cupa Cupelor, Oltchim şi-a adjudecat aseară şi Supercupa Europei, invingănd cu 23-19 echipa rusă Zvezda Zvenigorod

După Cupa Cupelor, Oltchim şi-a adjudecat aseară şi Supercupa Europei, invingănd cu 23-19 echipa rusă Zvezda Zvenigorod, in finala turneului disputat la Rămnicu-Vălcea. Momentul decisiv s-a desfăşurat la mijlocul reprizei secunde, cănd deţinătoarea Cupei EHF conducea la trei goluri diferenţă, 15-12. Au urmat insă şase minute magice pentru trupa lui Gheorghe Tadici, care a inscris de opt ori consecutiv, preluănd conducerea cu 20-15. Pe final, rusoaicele au reuşit decăt să reducă cu un gol diferenţa. Aflată la a treia Supercupă din carieră căştigată, Luminiţa Huţupan a fost desemnată cel mai bun portar al turneului. Locul trei la Trofeul Campioanelor a fost ocupat de campioana en-titre a Europei, Slagelse (Danemarca), care a invins in finala mică formaţia rusă Lada Togliatti, cu 35-34. Scorul a fost egal atăt la pauză, 13-13, căt şi la finalul celor 60 de minute, 28-28, Slagelse impunăndu-se după loviturile de departajare.