Jurnalul.ro Sport Bănăţenii au ieşit din cursa pentru titlu

Bănăţenii au ieşit din cursa pentru titlu

10 Mai 2010   •   00:00

Gaz Metan Mediaş şi-a asigurat matematic menţinerea în Liga I după victoria obţinută, luni, 2-0 în deplasare cu FC Timişoara. Rezultatul scade dramatic şansele echipei lui Ovidiu Sabău pentru câştigarea titlului în acest sezon, bănăţenii având cinci puncte în urma liderului CFR Cluj cu două etape rămase de disputat.

Timişorenii au marcat în minutul 22, prin Contra, dar golul nu a fost acordat, deşi balonul care lovise mai întâi bara transversală a căzut dincolo de linia porţii. În replică, oaspeţii au deschis scorul prin Eric, în minutul 33, după o pasă excelentă a lui Alex Muntean.

Gazdele au rămas în inferioritate numerică în minutul 66, Contra fiind eliminat după o intrare dură la Silvăşan. Ambele echipe au avut câte o bară în repriza secundă, iar lovitura decisivă a dat-o acelaşi Eric, care a făcut "dubla" în minutul 83.