Jurnalul.ro Sport Irina Begu revine în circuitul mondial cu o victorie la Challengerul de la Antalya

de Redacția Jurnalul    |    26 Mar 2024   •   18:15

Sunt aproape șapte luni de când jucătoarea română de tenis Irina Begu nu a mai jucat un meci, din cauza unor accdentări. Românca a revenit marți în circuit, câștigând partida din turul inaugural al turneului Chalanger din Antalya. Begu ocupă momentan locul 126 mondial.

Irina Begu, favorita numărul 4 a turneului, a învins-o în primul tur pe austriaca Sinja Kraus (180 WTA), cu 7-6 (10), 6-1, după un joc de aproape două ore.

Primul set a fost cel mai disputat, după o oră și 21 de minute fiind câștigat de Begu, într-un tiebreak prelungit, în care a salvat patru mingi de set ale austriecei.

Setul secund i-a aparținut în totalitate, cu două break-uri și prima minge de meci valorificată.

În turul secund, Begu o va întâlni pe câștigătoarea partidei dintre sportiva turcă Cagla Buyukakcay și croata Tara Wurth.