Jurnalul.ro Sport Trei medalii pentru România le europenele de box U22

Trei medalii pentru România le europenele de box U22

de Redacția Jurnalul    |    27 Noi 2023   •   21:55

O medalie de argint și două medalii de bronz a obținut delegația României la Campionatele Europene de Box Seniori U22 de la Budva (Muntenegru).

Loredana Marin a obţinut medalia de argint la categoria 60 kg, iar Stela Roxana Hamza şi Livia Botică au obținut medaliile de bronz la categoriile 52 kg și respectiv +81 kg.

România a participat cu o delegaţie de 12 sportivi (5 fete şi 7 băieţi) la Campionatele Europene, unde au concurat pentru medalii un total de 33 de țări.

Cea mai bună echipă a fost Rusia cu 18 medalii, 9 de aur, 8 de argint și 1 de bronz. Pe locul doi s-a clasat Turcia cu 12 medalii, 2 de aur, 2 de argint și 8 de bronz, în timp ce locul trei a revenit Italiei cu 6 medalii, 2 de aur, 2 de argint și 2 de bronz.

România a ocupat locul 14 în clasamentul pe medalii, la egalitate cu Georgia, și locul 18 în clasamentul pe echipe.