Jurnalul.ro Sport Campionate in Europa

Campionate in Europa

de Jurnalul National    |    24 Sep 2007   •   00:00
Sursa foto: DAVID HECKER/

In Germania, cu Marica intrat doar pe final, Stuttgart a pierdut fără drept de apel derby-ul rundei jucat la Bremen

© In Germania, cu Marica intrat doar pe final, Stuttgart a pierdut fără drept de apel derby-ul rundei jucat la Bremen © In Anglia, Liverpool s-a incurcat "acasă", unde n-a obţinut decăt o remiză cu Birmingham © Nancy şi-a păstrat fotoliul de lider in Franţa, după victoria obţinută cu Lorient

GERMANIA, ETAPA 6 - Campioana Stuttgart, invinsă la scor

Rezultate: VfL Bochum - Eintracht Frankfurt 0-0, Werder Bremen - VfB Stuttgart 4-1 (Almeida ’3, ’4, Sanogo ’15, Diego ’89 / Gomez ’13) *La oaspeţi, Ciprian Marica a fost introdus pe teren in minutul 71, in locul lui Basturk; Hansa Rostock - MSV Duisburg 2-0 (Hahnge ’34, Kern ’53 - penalty) *La vizitatori, Mihai Tararache a primit un cartonaş galben in minutul 51, iar in minutul 58 a fost inlocuit cu Daun, in timp ce Iulian Filipescu nu a fost inclus in lot, fiind accidentat; Energie Cottbus - WfL Wolfsburg 1-2 (Sorensen ’31 / Dzeko ’22, Krzynowek ’83) *La gazde, Ovidiu Burcă nu a fost convocat, fiind accidentat, iar la oaspeţi, Vlad Munteanu a evoluat din minutul 87, cănd l-a inlocuit pe Marcelinho, in timp ce Sergiu Radu nu a fost reţinut in lot; SV Hamburg - FC N¸rnberg 1-0 (Van der Vaart ’53), Hertha Berlin - Borussia Dortmund 3-2 (Pantelici ’43, Lucio ’54, Okoronkwo ’76 / Petrici ’31, ’68), Schalke 04 - Arminia Bielefeld 3-0 (Kuranyi ’24, Asamoah ’54, Rafinha ’65 - penalty). Partidele Hannover 96 - Bayer Leverkusen şi SC Karlsruhe - Bayern München s-au disputat ieri, după inchiderea ediţiei. Clasament: 1. Hertha 12p (6j), 2. Bayern 11p (5j), 3. Frankfurt 11p (5j)... 12. Wolfsburg 7p (6j), 13. Stuttgart 7p (6j)... 15. Duisburg 6p (6j)... 18. Cottbus 2p (6j).

Codaşă in Bundesliga după ce in această vară a rămas fără "gemenii golului", Sergiu Radu şi Vlad Munteanu, transferaţi la Wolfsburg, Energie Cottbus nu mai are nici antrenor. Petrik Sander a fost demis de conducerea clubului la care in prezent activează un alt romăn, ex-"bancarul" Ovidiu Burcă, după infrăngerea suferită pe teren propriu tocmai in faţa noii echipe a cuplului Radu - Munteanu. "Situaţia echipei e negativă", a explicat decizia managerul general al lui Energie, Steffen Heidrich. Sander se afla pe banca tehnică a grupării din Cottbus din noiembrie 2004. Favoriţi pentru a prelua postul lăsat liber de Sander sunt Klaus Augenthaler şi Jurgen Kohler.

ANGLIA, ETAPA 7 - Arsenal este la turaţie maximă

Rezultate: Arsenal Londra - Derby County 5-0 (Diaby ’10, Adebayor ’26, ’50 - penalty, ’79, Cesc Fabregas ’70), FC Liverpool - Birmingham City 0-0, Middlesbrough - Sunderland 2-2 (Arca ’14, Downing ’67 / Leadbitter ’2, Miller ’89), Reading - Wigan 2-1 (Kitson ’29, Harper ’90 / M. Bent ’50), Fulham - Manchester City 3-3 (Davies ’13, Bouazza ’48, Murphy ’75 / M. Petrov ’36, ’60, E. Mpenza ’50). Partidele Newcastle United - West Ham United, Aston Villa - Everton, Blackburn Rovers - Portsmouth, Bolton - Tottenham şi Manchester United - Chelsea s-au disputat ieri, după inchiderea ediţiei. Clasament: 1. Arsenal 16p (6j), 2. Man. City 13 p (7j), 3. Liverpool 12p (6j).

FRANŢA, ETAPA 9 - Niculae, "dublă" de trei puncte

Rezultate: AJ Auxerre - Olympique Marseille 2-0 (D. Niculae ’20, ’25) *La gazde, Niculae a fost inlocuit in minutul 78, in timp ce Gabriel Tamaş a fost integralist; RC Strasbourg - Le Mans 0-1 (Romarici ’37), Caen - FC Metz

1-2 (Gouffran ’9 / Ndiaye ’37, Gygax ’67), Nancy - Lorient 2-0 (Hadji ’81, ’87), OGC Nice - AS Saint Etienne 3-0 (Kone ’7, ’19, Hellebuyck ’83), Toulouse - RC Lens 1-1 (Bergougnoux ’24 / Monterrubio ’39), Valenciennes - AS Monaco

1-0 (Audel ’12). Partidele Paris SG - Girondins Bordeaux, Rennes - Sochaux şi Olympique Lyon - OSC Lille au avut loc ieri, după inchiderea ediţiei. Clasament: 1. Nancy 19p (8j), 2. Valenciennes 17p (9j), 3. Le Mans 16p (9j)... 15. Auxerre 9p (9j).

Zi de excepţie pentru Daniel Niculae sămbătă, cănd formaţia sa, AJ Auxerre, a intălnit-o acasă pe Olympique Marseille, una dintre favoritele la titlu. Trimis pe teren din primul minut, Nico a reuşit o "dublă" de senzaţie in numai cinci minute. Prima dată ex-rapidistul a marcat in minutul 20, cănd, după un corner executat de Kalhenberg, l-a invins pe Mandana cu un şut cu piciorul drept. Cinci minute mai tărziu, Niculae a punctat din nou, de această dată dintr-o centrare a lui Lejeune. Partida s-a incheiat cu victoria cu 2-0 al lui Auxerre, a doua consecutivă din acest inceput de campionat, iar Daniel Niculae a dovedit că este o soluţie viabilă pentru meciul cu Olanda, de la 13 octombrie.

SPANIA, ETAPA 4 - Barcelona a căştigat derby-ul cu Sevilla

Rezultate: Recreativo Huelva - Espanol Barcelona 2-1 (Javi Guerrero ’55, ’60 / Riera ’5) *La gazde, Laurenţiu Roşu nu a fost convocat, nefiind refăcut complet după o accidentare; FC Barcelona - Sevilla 2-1 (Messi ’72, ’79 - penalty / Kanoute ’90+1). Meciurile Real Zaragoza - Osasuna, Levante - Athletic Bilbao, Getafe - Deportivo La Coruna, Villarreal - Murcia, Betis Sevilla - Valencia, Almeria - Mallorca, Atletico Madrid - Santander, Valladolid - Real Madrid s-au disputat ieri, după inchiderea ediţiei. Clasament: 1. Real Madrid 9p (3j), 2. Barcelona 8p (4j), 3. Sevilla 6p (3j)... 8. Huelva 5p (4j)... 19. Getafe 1p (3p).