Jurnalul.ro Sport Campionatul din "Hexagon" a fost câştigat de Girondin Bordeaux

Campionatul din "Hexagon" a fost câştigat de Girondin Bordeaux

de Ovidiu Ciutescu    |    31 Mai 2009   •   00:00
Sursa foto: lequipe.fr/

După o pauză de un deceniu Girondins Bordeaux redevine campioana Franţei. Titlul şi l-au asigurat în urma victoriei cu scorul de 1-0 obţinută pe terenul lui Caen în ultima etapă din Ligue 1. Bordeaux a reuşit să strice, astfel, dominaţia de şapte ani a Olympique Lyon!

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat în minutul 48 de Gouffran, oaspeţii înregistrând cu această ocazie cea de-a 11-a victorie consecutivă în campionat.

Bordeaux, care cucerit cel de-al şaselea titlu din istoria sa, a încheiat sezonul cu un avans de trei puncte faţă de Olympique Marseille, învingătoare cu 4-0 pe teren propriu în partida cu Rennes, poziţia a treia fiind ocupată de Olympique Lyon, care a remizat în deplasare cu Toulouse (0-0).

20 Le Havre 38 7 5 26 30 67 26

Bordeaux şi Marseille sunt calificate direct în grupele Ligii Campionilor, în timp ce Lyon va disputa ultimul tur preliminar. Toulouse şi Lille, ocupantele locurilor 4 şi 5, şi-au asigurat prezenţa în Europa League, iar ultimele trei clasate, Caen, Nantes şi Le Havre, au retrogradat.

Boulogne şi Montpellier
au promovat în primal igă franceză în urma victoriilor înregistrate în etapa a XXXVIII-a, ultima din Ligue 2, informează Le Figaro. Boulogne s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 4-0, în faţa echipei Amiens, iar Monpellier a învins, acasă, formaţia Strasbourg, scor 2-1.

În urma acestor rezultate, Montpellier a terminat sezonul pe locul doi în Ligue 2, cu 66 de puncte, urmată de Boulogne, cu acelaşi număr de puncte. Pe primul loc s-a clasat Lens, cu 68 de puncte, care îşi asigurase promovarea anterior.