Jurnalul.ro Sport Cara Maria Meșter, în sferturile de finală la Australian Open!

Cara Maria Meșter, în sferturile de finală la Australian Open!

de Redacția Jurnalul    |    25 Ian 2023   •   11:17

Jucătoarea română de tenis Cara Maria Meșter s-a calificat miercuri în sferturile de finală ale probei de dublu feminin junioare de la Australian Open, alături de partenera ei, germana Sonja Zhiyenbayeva, după ce au învins favoritele numărul 6.

Meșter și Zhiyenbayeva s-au impus în optimile de finală în fața perechii alcătuite din argentiniana Luciana Moyano și jucătoarea cehă Amelie Smejkalova, cele două fiind cap de serie numărul 6, cu scorul de 6-4, 7-5, la capătul unui meci ce a durat o oră și 17 minute.

Perechea româno-germană a reușit 3 break-uri în primul set, în care și-au și cedat de două ori serviciul.

În setul secund au fost din nou primele care au luat un break, recuperat apoi de Moyano și Smejkalova. La 4-5, Meșter și Zhiyenbayeva au salvat două mingi de set, câștigând ultimele 3 game-uri, care le-au adus calificarea în sferturile de finală.

În turul următor, cele două vor întâlni favoritele numărul doi, rusoaicele Mirra Andreeva și Alina Korneeva, meciul urmând să se joace joi dimineața, la ora 7.30, ora României.