Jurnalul.ro Sport CFR – Rapid 1-0

CFR – Rapid 1-0

12 Apr 2010   •   00:00

CFR Cluj s-a impus pe teren propriu cu scorul de 1-0 în faţa Rapidului şi a făcut un pas foarte mare spre cel de-al doilea titlu din istorie.

Gruparea pregătită de italianul Andrea Mandorlini s-a distanţat la şase puncte faţă de Steaua, care are însă un meci mai puţin disputat, confruntarea cu Poli Iaşi din această seară din Ghencea.

Unicul gol al întâlnirii din Gruia a fost înscris în minutul 77 de Gabi Mureşan, care a reluat în plasă o minge venită din zid după o lovitură liberă executată tot de el, însă faza meciului s-a petrecut în minutul 88. Ce s-a întâmplat atunci? Nuno Claro a ieşit aiurea la o centrare, iar Mureşan a deviat nefericit balonul spre poarta goală. Mai departe, tot Mureşan a revenit şi a respins în bară, de unde balonul s-a îndreptat iar spre poartă. Finalmente, acesta nu a trecut dincolo de linie, fiind oprit din drum de Herea. În minutul 90+2, Cadu a văzut al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat.