Jurnalul.ro Sport CM Handbal feminin - Victorie de infarct

CM Handbal feminin - Victorie de infarct

08 Dec 2005   •   00:00

Nationala Romaniei a obtinut ieri cea de-a treia victorie din Grupa D a "mondialelor" din Rusia. Elevele lui Gheorghe Tadici si Dumitru Musi au invins cu 30-27 (17-10) reprezentativa Ucrainei. Ultimele 10 minute ale partidei au fost realmente dramatice, dupa ce, pe finalul primei reprize, "tricolorele" au condus chiar si la o diferenta de opt goluri. Desprinderea s-a produs in ultimele doua minute, atunci cand ex-sovieticele preluasera conducerea, 27-26. Din acel moment, extrema Ramona Maier si interul stanga, Simona Gogarla, de doua ori, au marcat golurile unei victorii pe care eram foarte aproape sa o scapam printre degete. Romania a devenit lider al Grupei D, cu maximum de puncte dupa trei confruntari, fiind avantajata si de egalul consemnat marti seara in meciul dintre Ucraina si Macedonia. Maine, incepand cu ora 17:30, echipa noastra va intalni Franta. Ultimul joc din grupa va fi sambata, contra Macedoniei.