Jurnalul.ro Sport Constantina Diţă a abandonat la maratonul londonez

Constantina Diţă a abandonat la maratonul londonez

26 Apr 2009   •   00:00

Capioana olimpică de la Beijing, Constantina Diţă, a abandonat la maratonul de la Londra - disputat astăzi. Cursa a fost câştigată de sportiva germană Irina Mikitenko. Diţă s-a retras din competiţie după ce a parcurs jumătate din traseu, din cauza unor dificultăţi de respiraţie.

Mikitenko, în vârstă de 36 de ani, a terminat cursa în două ore, 22 de minute şi 11 secunde, impunându-se la Londra pentru a doua oară consecutiv. Pe poziţia secundă s-a clasat Mara Yamauchi (Marea Britanie, 2:23:12), iar a treia a terminat Lilia Şobukova (Rusia, 2:24:24). În cursa masculină, primul care a trecut linia de sosire a fost kenyanul Sammy Wanjiru (2:05:10), campion olimpic en titre. Podiumul cursei a fost completat de etiopianul Tsegaye Kebede (2:05:20) şi marocanul Jaouad Gharib (2.05.27).