Duelul dintre cele doua outsidere ale grupei B a produs si prima dezamagire din punct de vedere al calitatii jocului. Elvetia - Croatia a fost catalogat drept cel mai slab joc al turneului final.
LUPTA. Momentul cel mai important al confruntarii de la Leiria s-a produs in minutul 49, cand mijlocasul elvetian al lui PSV Eindhoven, Johann Vogel, a vazut cartonasul rosu. In pofida handicapului numeric, echipa lui Jakob Kuhn a reusit fara probleme sa obtina un punct in fata amortitei echipe croate. "A fost si foarte greu pentru ca a fost foarte, foarte cald. Cred ca temperatura a fost in jur de 38 sau chiar 40 de grade Celsius. Jucatorii au incercat, s-au luptat, dar n-au reusit sa faca fata", a motivat selectionerul Otto Barici lipsa de idei si forta a reprezentativei Croatiei.