Jurnalul.ro Sport Cupa Confederatiilor / Finala Brazilia - Argentina

Cupa Confederatiilor / Finala Brazilia - Argentina

de Delia Gomoescu    |    28 Iun 2005   •   00:00

Argentina si Brazilia se vor afla din nou fata in fata, maine, in finala Cupei Confederatiilor, la trei saptamani de la ultima lor confruntare. Reprezentativa lui Jose Pekerman s-a calificat in ultimul act al turneului duminica seara, dupa ce a invins la penalty-uri Mexicul. La finalul celor 90 de minute, scorul era 0-0, iar dupa prelungiri cele doua echipe se aflau tot la egalitate, 1-1. Mexic a deschis scorul prin Salcido (’104), iar Figueroa (’110) a egalat pentru "celesti". La loviturile de departajare, Argentina a invins cu 6-5.

INTERES. Arbitrul Roberto Rosetti a eliminat pe finalul meciului cate un jucator din fiecare tabara: Javier Saviola, respectiv Rafael Marquez. Selectionerul Mexicului, Ricardo Lavolpe, a criticat insa prestatia centralului italian, sustinand ca exista un interes "economic" pentru o finala sud-americana. De partea cealalta, Jose Pekerman vrea ca elevii sai sa repete in finala evolutia din ultima intalnire cu Brazilia, cand au invins cu 3-1 la Buenos Aires, in preliminariile CM 2006. "Avem o zi mai putin de odihna fata de ei, dar baietii mei sunt ambitiosi si vor fi pregatiti", a spus selectionerul argentinian.