Jurnalul.ro Sport Cupa României : Dinamo ratează sezonul

Cupa României : Dinamo ratează sezonul

de Mihai Igirosanu    |    14 Apr 2010   •   00:00
Sursa foto: /Gsp/Intact Images

După remiza din tur, 1-1, CFR Cluj a devenit aseară prima echipă calificată în finala Cupei României Timişoreana. Deşi a jucat o repriză întreagă în inferioritate numerică, trupa din Gruia a reuşit să câştige cu 2-1, iar Dinamo bifează un nou sezon complet ratat.

Repriza secundă a început tensionat, centralul Alexandru Tudor eliminându-l corect pe fundaşul stânga al CFR-ului, Edimar, care l-a atacat violent pe Djakaridja Kone. Incapabilă să reacţioneze, Dinamo a fost taxată de un contraatac impecabil, gândit de Traore şi finalizat perfect de Nicolae Dică. "Câinii" au egalat graţie oportunismului golgeterului Andrei Cristea, însă Traore a marcat aproape instantaneu golul calificării.

"Am obţinut o calificare fantastică, echipa a luptat eroic. Mă bucur pentru Nicolae Dică, chiar am spus că va marca în această seară", a declarat preşedintele CFR-ului, Iuliu Mureşan. În replică, preşedintele executiv al lui Dinamo, Cristian Borcea, a acuzat arbitrajul: "Tudor ăsta e un bufon. Campionatul l-am pierdut din cauza arbitrilor, acum şi Cupa. Ce să mai facă ăsta? Cât să mai strice? Nu se poate să fie asemenea 11 metri şi să dai galben". (Mihai Igiroşanu)