Jurnalul.ro Sport Cupa Romaniei - Steaua, eliminata

Cupa Romaniei - Steaua, eliminata

de Sorin Anghel    |    22 Sep 2005   •   00:00

Campioana a fost invinsa de echipa a doua a Rapidului dupa executarea penalty-urilor, 7-8.

Campioana Romaniei a fost eliminata din Cupa Romaniei de catre echipa a doua a Rapidului la capatul unui meci ce s-a decis la loviturile de departajare.

Partidele de ieri din Cupa Romaniei nu au fost deloc unele linistite. Frig, terenuri mocirloase, incidente si rezultate surprinzatoare au facut parte din decorul zilei mohorate de toamna.

PLICTISEALA. Neinteresata, potrivit patronului Gigi Becali, de parcursul in competitia KO, Steaua a abordat partida din Giulesti, contra lui Rapid 2, cu o formula de echipa in care jucatori precum Cernea sau Daniel Balan au imbracat tricoul echipei campioane pentru prima oara in acest sezon. Acest lucru s-a vazut, rapidistii reusind sa duca jocul pana la loviturile de departajare. Acolo, formatia a doua a clubului din Giulesti a reusit cu scorul de 7-8, Lovin si Nesu nereusind sa-l invinga pe Ionut Curca. Daca in iarba nu s-a petrecut nimic demn de amintit, suporterii au zis ca e bine sa devina ei actorii principali.

INCALZIRE. Mai intai, un suporter al Rapidului s-a infiltrat printre fanii Stelei inaintea jocului, ranind grav un sustinator al echipei campioane. Urmarit de jandarmi, fanul rapidist a fost prins la benzinaria de pe partea opusa Stadionului Giulesti. In momentul in care era incatusat, un grup de suporteri ai gazdelor a intervenit incercand sa-l elibereze, insa s-a creat o busculada intre fani si reprezentantii fortelor de ordine.

JOSNIC. Scandalul a continuat si in timpul jocului. In minutul 22, un suporter rapidist l-a provocat verbal pe Mihai Stoica, presedintele Stelei cerand interventia jandarmilor. Incidentele nu s-au oprit pana la pauza, atunci cand oficialul stelist a decis sa paraseasca tribuna oficiala. "Nu este prima oara cand se intampla astfel de lucruri in Giulesti. Mi-a spus cineva ca Zotta a ras tot timpul", a declarat Stoica, inainte de a parasi stadionul. Unul dintre suporterii Rapidului i-a strigat presedintelui stelist: "Hai Meme, bate-ne pe toti! Bate-ma si pe mine, sa-ti iau milioanele".
La Buzau, un hot a intrat in vestiarul Farului, dar a fost depistat de catre jandarmi.

PORTARI
In minutul 88 al partidei FCM Targoviste - FC Arges, portarul oaspetilor, Vintila, a fost eliminat pentru fault in careu, in postura de ultim aparator. In poarta a intrat fundasul Negoita, care a reusit sa apere penalty-ul acordat de centralul Teodor Craciunescu si executat de Budeanu. Tot cu un jucator de camp in poarta a terminat si Gloria Bistrita, in meciul de la Ploiesti, cu Petrolul. Portarul Albut a fost eliminat dupa ce Ovidiu Sabau efectuase deja cele trei schimbari, intre buturi intrand ultima achizitie a bistritenilor, mijlocasul Ovidiu Muresan.
CHIN
Detinatoarea trofeului, Dinamo, a avut viata grea la Galati, cu divizionara B Dunarea. In minutul 48, gazdele au avut o mare sansa de a deschide scorul, dar Claudiu Stan a ratat o lovitura de la 11 metri, singurul gol al "cainilor" venind aproape imediat. Elevii lui Ioan Andone au terminat meciul in corzi, gazdele avand numeroase ocazii de egalare pe final. In alta ordine de idei, partida de la Neptun, dintre Callatis Mangalia si Pandurii, a fost urmarita doar de 30 de spectatori, iar antrenorul oaspetilor, Viorel Hizo, nu a fost prezent la meci.

• Gloria Buzau (B1) - FARUL 1-2
    C. Petre (’30) / Lungu (’55), T. Moldovan (’73)
  • CS Otopeni (B2) - POLI TIMISOARA 2-5
    Ciolpan (’3), Danalache (’33)/ Bandar (’13 - autogol), G. Coman (’40), Caramarin (’54), Velcea (’73), G. Bucur (’81)
  • CFR Timisoara (B3) - FC NATIONAL 1-3
    Costin Ilie (’80) / Bad (’25, ’62), M. Oprea (’66)
  • RAPID II (B2) - Steaua 8-7
    (0-0) dupa penalty-uri
  • Dunarea Galati (B1) - DINAMO 0-1
    Grigorie (’51)
  • Unirea Dej (B3) - POLI IASI 0-2
    Onofras (’5 - penalty), Vrajitoarea (’75)
  • FC Bihor (B3) - JIUL 0-2
    Movila (’29, ’89)
  • FCM TARGOVISTE (B1) - FC Arges 3-2 d.p.
    Balasa (40 - penalty), Ciolca (’69), Badoiu (’102) / Costescu (’20), Bilasco (’54)
  • PETROLUL PLOIESTi (B2) - Gloria 2-1 d.p.
    Costel Ilie (’80), Hadnagy (’115) / Karamyan (’90)
  • CETATE SUCEAVA (B1) - Sportul 2-1
    Sitaru (’61, ’66) / Ferfelea (’7)
  • Gloria II Bistrita (B3) - FC VASLUI 1-2 d.p.
    Radu (’40) / I. Badea (’50), Cl. Raducanu (’114)
  • FC Brasov (B1) - FCM BACAU 4-6 (2-2)v
    Peres (’73), Sandru (’97) / M. Tanasa (’23), M. Croitoru (’100). dupa penalty-uri
  • U CRAIOVA (B2) - CFR Cluj 1-0