Jurnalul.ro Sport Cupa UEFA - Aproape de grupe

Cupa UEFA - Aproape de grupe

de Vicentiu Neagoe    |    16 Sep 2006   •   00:00

Cele doua reprezentante ale noastre au luat o optiune serioasa pentru accederea in grupele UEFA. Dinamo a castigat, cu 4-3, in deplasarea de la Xanthi, in timp ce Rapid a invins acasa, scor 1-0, pe portughezii de la Nacional Madeira.

VULPOII. Ionel Danciulescu (foto stanga, in alb) si Viorel Moldovan (foto dreapta, in centru) au fost jucatorii determinanti pentru Dinamo, respectiv Rapid

Scorurile inregistrate in prima mansa a turului I al Cupei UEFA nu par sa multumeasca ambele tabere. Daca in Stefan cel Mare scorul inregistrat a fost de bun augur, in Giulesti, George Copos, pare nemultumit.

DINAMO. Partida cu grecii de la Skoda Xanthi nu a fost deloc una usoara pentru alb-rosii. Acestia s-au vazut condusi destul de repede, dar au avut puterea de a reveni si de a inscrie de trei ori, conducand cu 3-1 la pauza. Grecii au revenit puternic, au egalat, dar "cainii" au marcat golul victoriei in minutul 86. Mircea Rednic a spus ca e bucuros pentru scor. "Suntem ca valoare peste Xanthi. Mai avem un meci de jucat si trebuie sa-l tratam cu seriozitate. Am primit trei goluri si ne-am pus singuri probleme", a spus "Puriul".

RAPID. Meciul din Giulesti s-a incheiat cu victoria la limita a rapidistilor, unicul gol fiind marcat de Viorel Moldovan. Antrenorul Razvan Lucescu e sigur ca in returul din Portugalia va fi foarte greu. "Ne asteapta un retur de foc. Am intalnit un adversar puternic, care stie fotbal si care are in lot jucatori cu experienta", a spus Lucescu jr. Actionarul principal al FC Rapid, George Copos a spus ca echipa sa a jucat in noua jucatori, laudand totodata performanta Stelei. "Sunt trist, astazi nu am jucat in zece oameni, am facut-o in noua. Am avut sapte ocazii si am marcat un singur gol", a spus suparat Copos.

Daniel Niculae a inscris pentru Auxerre

Daniel Niculae (foto) a marcat golul victoriei echipei sale, AJ Auxerre, in partida disputata in deplasare cu Dinamo Zagreb. Atacantul roman a inscris in minutul 72, formatia franceza invingand cu 2-1. La Ajax Amsterdam, George Ogararu a fost introdus pe teren in minutul 74 al meciului castigat cu 5-2 pe terenul norvegienilor de la Start Kristiansand. Coechipierul sau Nicolae Mitea nu a fost inclus in lotul "lancierilor". TSKA Sofia, cu Eugen Trica integralist, a pierdut, 0-2 la Istanbul, cu Besiktas. Trica a primit un cartonas galben in minutul 24. Tot la formatia bulgara, Florentin Petre a evoluat pana in minutul 87, in timp ce Alexandru Piturca nu a fost inclus in lot. Gabriel Tamas a debutat la Celta Vigo in meciul castigat in deplasare, 1-0 in fata belgienilor de la Standard Liege. Fundasul roman, care a evoluat pe durata intregii partide, a primit un cartonas galben in minutul 66. Echipa lui Dan Petrescu, Wisla Cracovia, fara Dolha, Chiacu si Varga, a pierdut acasa, 0-1, cu grecii de la Iraklis Salonic.