Jurnalul.ro Sport Cupa UEFA - Luce cu dreptul, Loti cu stangul

Cupa UEFA - Luce cu dreptul, Loti cu stangul

de Delia Gomoescu    |    22 Oct 2005   •   00:00

Rapid n-a jucat joi seara, dar ceilalti romani din grupa G au fost pe baricade. Daca Mircea Lucescu si Sahtior au castigat intalnirea cu PAOK Salonic, Ladislau Bölöni n-a reusit sa-si ia revansa in fata lui Giovanni Trapattoni. Rennes a debutat cu stangul in grupele Cupei UEFA, fiind invinsa, 0-2 de Stuttgart.

FARA NERV. Tehnicianul roman considera ca elevii sai si-au respectat prea mult adversarii si de aceea n-au fost in stare sa obtina un rezultat pozitiv. Ce-i drept, francezii, au fost aproape de un egal, cele doua goluri ale nemtilor venind in ultimele minute ale jocului. "A fost o prima repriza monotona, iar la pauza le-am cerut jucatorilor mei mai multa indrazneala. Golul lui Stuttgart, din minutul 88, a fost ca o lovitura de cutit in spate", a spus Bölöni. La meci a fost prezent si antrenorul Rapidului, Razvan Lucescu. Tehnicianul giulestean a precizat ca partida a fost modesta, dar a subliniat ca este multumit de rezultatele din grupa pentru ca Rapid este acum pe locul trei, chiar daca nu a jucat. La Donetk, Sahtior i-a invins destul de greu pe grecii de la PAOK, unicul gol al meciului fiind marcat de Brandao, din penalty. Dintre romani, Rat si Marica au fost titulari, ultimul fiind insa inlocuit in minutul 59.

ADVERSARE. In grupa F, TSKA Moscova, detinatoarea trofeului, a pierdut surprinzator acasa, 1-2, in fata lui Marseille. "TSKA a fost doar umbra echipei ce a invins pe Sporting in finala din sezonul trecut. A fost incapabila sa egaleze, desi a beneficiat de un penalty in minutul 48, ratat insa de Ignasevici", scrie site-ul UEFA. In grupa C, Hertha Berlin a castigat cu 1-0 pe terenul lui Halmstad.

GRUPA A
  • Viking - AS Monaco 1-0
  • Nhleko ’18
  • TSKA Sofia - Hamburg 0-1
    Van der Vaart ’57
    Slavia Praga a stat.
    Clasament: 1. Hamburg 3p (1j); 2. Viking 3p (1j); 3. Slavia 0p (0j); 4. Monaco 0p (1j); 5. TSKA Sofia 0p (1j).
  • GRUPA B
  • Maccabi P.Tikva - Palermo 1-2

• Golan ’45 / Brienza ’11, Terlizzi ’77
  • Lokomotiv M. - Espanyol 0-1
    Tamudo ’53
    Brondby a stat.
    Clasament: 1. Palermo 3p (1j); 2. Espanyol 3p (1j); 3. Brondby 0p (0j); 4. Maccabi Petah-Tikva 0p (1j); 5. Lokomotiv Moscova 0p (1j).
  • Grupa C
  • Halmstad - Hertha Berlin 0-1

• Neuendorf ’67
  • Steaua - Lens 4-0
    Iacob ’14, D. Goian ’16, Dica ’44, ’63
    Sampdoria a stat.
    Clasament: 1. Steaua 3p(1j); 2. Hertha 3p(1j); 3. Sampdoria 0p(0j); 4. Halmstad(1j); 5. Lens(1j);
  • GRUPA D
  • Dnepr - Alkmaar 1-2

• Matiukhin ’70 / S. Arveladze ’14, Sektioui ’52
  • Grasshoppers - Middlesbrough 0-1
    Hasselbaink ’10
    Litex Loveci a stat.
    Clasament: 1. Alkmaar 3p (1j); 2. Middlesbrough 3p (1j); 3. Litex 0p (0j); 4. Dnepr 0p (1j); 5. Grasshoppers 0p (1j).
  • GRUPA E
  • FC Basel - Strasbourg 0-2

• Diane ’15, Boka ’25
  • Tromso - AS Roma 1-2
    Arst ’42 / Kuffour ’35, Cufre ’84
    Steaua Rosie Belgrad a stat.
    Clasament: 1. Strasbourg 3p (1j); 2. AS Roma 3p (1j); 3. Steaua Rosie 0p (0j); 4. Tromso 0p (1j); 5. Basel 0p (1j).
  • GRUPA F
  • TSKA Moscova - Marseille 1-2

• Vagner Love ’80 / Lamouchi ’23, Niang ’38
  • Dinamo - Heerenveen 0-0

Levski Sofia a stat.
    Clasament:1. Marseille 3p (1j);2. Heerenveen 1p (1j); 3. Dinamo 1p(1j); 4. Levski 0p (0j);5 TSKA 0p (1j);
  • GRUPA G
  • Sahtior - PAOK Salonic 1-0

• Brandao ’68 - pen.
  • Rennes - Stuttgart 0-2
    Tomasson ’87, Ljuboja ’90-pen.
    Rapid a stat.
    Clasament: 1. Stuttgart 3p(1j); 2. Sahtior 3p(1j); 3. Rapid 0p (0j); 4. PAOK 0p (1j);5. Rennes 0p (1j);
  • GRUPA H
  • Zenit - Vitoria Guimaraes 2-1

• Spivak ’39-pen., Arsavin ’54 / Neca ’59
  • Besiktas - Bolton 1-1
    Ailton ’7 / Borgetti ’29
    Sevilla a stat.
    Clasament: 1. Zenit 3p (1j); 2. Bolton 1p (1j); 3. Besiktas 1p (1j); 4. Sevilla 0p (0j); 5. Guimaraes 0p (1j).