Jurnalul.ro Sport Dinamo a pierdut amicalul cu Slaven Belupo

Dinamo a pierdut amicalul cu Slaven Belupo

02 Feb 2010   •   00:00

Dinamo a suferit marţi prima înfrângere din cadrul turneului din Antalya, 0-1 cu Slaven Belupo, echipă clasată pe locul şase în Croaţia la finalul turului. Într-o partidă disputată pe un vânt puternic, ambele echipe au avut câte un gol anulat pe motiv de ofsaid, Dinamo în prima repriză, iar Slaven în partea secundă. Singurul gol a fost marcat în minutul 48 de Posavec, cu un şut la vinclu din afara careului dinamovist. Roş-albii au avut o ocazie imensă de a egala pe final, dar şutul din corner al lui Claudiu Niculescu a fost respins în bară de portarul advers.
Antrenorul Cornel Ţălnar a folosit în prima repriză formula: Curcă - Scarlatache, D. Grigore, Moţi, Pulhac - Zicu, Kone, N'Doye, Alexe - Niculae, A. Cristea. Pe parcursul partidei au mai intrat Bratu, Păun, Cr. Munteanu, Molinero, Ad. Cristea, Torje, Diabate şi Dolha. În primele două amicale din Antalya, Dinamo înregistrase o victorie, 2-0 cu LASK Linz, şi o remiză, 1-1 cu Genclerbirligi. Următoarea partidă de verificare a "câinilor" va avea loc joi, de la ora 15:00, cu echipa bulgară Cernomoreţ Burgas.