Jurnalul.ro Sport DINAMO – POLI IAŞI 2-0 ● Adversar bun pentru moral

DINAMO – POLI IAŞI 2-0 ● Adversar bun pentru moral

de Mihai Igirosanu    |    23 Sep 2008   •   00:00
DINAMO – POLI IAŞI 2-0  ●  Adversar bun pentru moral

După o primă repriză foarte slabă, trupa lui Mircea Rednic a învins lejer un adversar care n-a avut suficientă forţă pentru a pune probleme în Ştefan cel Mare. Partida s-a desfăşurat într-o atmosferă tensionată, asta şi din cauza războiului deschis între suporterii lui Dinamo şi unul dintre acţionari, Vasile Turcu. La pauză, un alt conflict a izbucnit între fani şi mijlocaşul Adrian Cristea. Acesta a fost înjurat pe toată durata primei reprize, aproape toţi cei circa 2.500 de spectatori prezenţi în tribune rugându-l pe Mircea Rednic să-l înlocuiască.

REDNIC, NERVOS
Tehnicianul roş-albilor le-a cerut mijlocaşilor să facă schimb de locuri de mai multe ori, fiind nemulţumit de randamentul acestora. Deşi cele două goluri au fost reuşite de golgeterul Florin Bratu, omul meciului pentru Dinamo a fost atacantul Marius Niculae. Acesta i-a pus pe tavă lui Bratu primul gol, pentru ca după un sfert de oră să-l păcălească pe centralul Tiberiu Lajos la faza penalty-ului din care acelaşi Bratu a făcut 2-0. Până la final, ieşenii au încercat câte ceva prin rezerva Tănasă, însă acesta a ratat cu seninătate.

Demers la FRF

Principal inamic al galeriei, acţionarul Vasile Turcu, s-a dezlănţuit ieri la adresa fanilor: "Sunt doi-trei capi, care îi instigă pe ceilalţi, că noi, oamenii, suntem ca oile, ne luăm imediat după alţii. Sunt două tabere, iar un grup format din foştii lideri, condus de Tararache şi Elias, a intrat după 35 de minute la meciul din Olanda. Pe ceilalţi îi stimez, am tot respectul pentru ei. Dar ăia să-şi facă toţi testele, să se vadă dacă s-au drogat sau nu. Comportamentul lor e de dezaxaţi mintal, de drogaţi. Mă întâlnesc cu suporterii clubului Steaua şi mă respectă, la fel şi cu cei de la Rapid. Dar suporterii noştri, care au venit cu avionul, au coborât pe Otopeni, iar când au aterizat erau preocupaţi doar să mă înjure pe mine". Pentru a preîntâmpina repetarea unor evenimente similare cu cele petrecute săptămâna trecută în Olanda, conducerea dinamovistă va trimite în aceste zile o scrisoare la FRF, prin care gruparea din Ştefan cel Mare îşi va declina orice răspundere faţă de viitoarele deplasări ale suporterilor. "Înţeleg supărarea suporterilor şi mai ales pe cea a acţionarilor. E normal să fie nervoşi", a spus antrenorul Mircea Rednic.

Unirea – "U" Craiova 1-2

Universitatea Craiova a produs surpriza etapei, învingând pe terenul revelaţiei a acestui început de sezon. Omul meciului pentru olteni a fost australianul Michael Baird, care a marcat în prima repriză, dar a şi contribuit decisiv la golul victoriei, reuşit de Stoianof. "Este frustrant să munceşti o săptămnă ca arbitrii să-ţi refuze trei penalty-uri şi un gol valabil. V-am spus după meciul în care m-a arbitrat Theodor Crăciunescu că sunt nemulţumiţi că am făcut attea puncte şi vor să ne penalizeze. Oltenii au venit cu lecţia învăţată. Îl felicit pe Mititelu pentru tot ce a făcut înainte de meci. Etapa viitoare aşa o să facem şi noi", a declarat antrenorul Unirii, Dan Petrescu.