Jurnalul.ro Sport Dominăm Balcanii

Dominăm Balcanii

de Vlad Ionescu    |    11 Feb 2008   •   00:00

ATLETISM ● Românii au făcut legea la Atena
Sportivii noştri au ocupat locul întâi în clasamentul pe naţiuni, atât la feminin, cât şi la masculin, la Campionatele Balcanice în sală, reuşind să câştige 11 din cele 22 de probe din program.

La triplusalt, Adelina Gavrilă a confirmat forma bună pe care a arătat-o în acest început de sezon, impunându-se cu o săritură de 14,70 metri. În cursa de 800 m, prima a trecut linia de sosire Liliana Popescu, care a fost cronometrată în 2 minute şi 41 de sutimi, cel mai bun rezultat mondial al anului, însă ea a paticipat în afara concursului, astfel că titlul i-a fost atribuit Mihaelei Neacşu, în 2 minute, 3 secunde şi o sutime.

BAREM. Revenită în competiţii după o lungă pauză, răstimp în care a devenit mamă, fosta campioană europeană Elena Iagăr a câştigat proba de 1.500 m, în 4 minute, 12 secunde şi 50 de sutimi. Ea a obţinut baremul de participare la CM de la Valencia (7-9 martie), la fel ca şi Daniela Donisa, sosită prima la 3.000 m, în 8 minute, 55 de secunde şi 39 de sutimi. La aruncarea greutăţii a câştigat Anca Heltne, cu 18,40 metri. În întrecerea băieţilor, românii au obţinut şase victorii, prin Dănuţ Simion la lungime (7,83 m), Marius Ionescu la 3.000 m (8:17,80), Ionuţ Pungă la 60 m garduri (7,87), Florin Suciu la 60 m (6,79), Ion Zaizan la 800 m (1:50,33) şi Cristian Vorovenci la 1.500 m (3:47,61). Din păcate, vicecampionul olimpic Marian Oprea nu a efectuat decât o încercare la triplusalt, după care a abandonat din cauza unor dureri resimţite la gleznă.