Jurnalul.ro Sport Eşec în ultimul amical din Antalya, 0-2 cu Arka Gdynia

Eşec în ultimul amical din Antalya, 0-2 cu Arka Gdynia

10 Feb 2010   •   00:00

Dinamo a încheiat turneul de pregătire din Antalya cu o înfrângere, 0-2 cu Arka Gdynia, ocupanta locului 12 în campionatul Poloniei. Pe un teren greu, "câinii" s-au văzut conduşi încă din minutul 6, când Dolha a fost învins de Budzinski, după o fază frumoasă a polonezilor. Arka a majorat diferenţa după o oră de joc, în urma autogolului lui Djakaridja Kone, la capătul unei lovituri de la colţ. Polonezii au mai avut pe final şi o bară, în minutul 81.
Antrenorul Cornel Ţălnar a început partida în următoarea formulă: Dolha - Molinero, D. Grigore, Moţi, Pulhac - Torje, D. Kone, Boştină, Zicu - Niculae, Niculescu. După pauză au mai intrat Andrei Cristea, Alexa, Curcă, Rus şi Diabate.
În precedentele amicale din Turcia, Dinamo a înregistrat cinci victorii, 2-1 cu Universitatea Cluj şi cu naţionala Coreei de Nord, 2-0 cu Zakarpatia, Cernomoreţ Burgas şi cu Lask Linz, o remiză, 1-1 cu Genclerbirligi, şi un eşec, 0-1 cu Slaven Belupo.