Jurnalul.ro Sport F1 - Marele Premiu al Australiei: A câştigat Lewis Hamilton

F1 - Marele Premiu al Australiei: A câştigat Lewis Hamilton

16 Mar 2008   •   00:00

Pilotul britanic al echipei McLaren-Mercedes, Lewis Hamilton, a câştigat Marele Premiu al Australiei, prima etapă a sezonului 2008 al Campionatului Mondial de Formula 1, o cursă pe care au terminat-o numai şapte piloţi. El a fost urmat în ordine de Nick Heidfeld (BMW-Sauber), Nico Rosberg (Williams), Fernando Alonso (Renault), Heikki Kovalainen (McLaren-Mercedes), Rubens Barrichello (Honda) şi Kazuki Nakajima (Williams). Pilotul francez al echipei Toro Rosso, Sebastien Bourdais, a abandonat cu trei tururi înainte de final, dar s-a considerat că a ocupat locul 8, primind un punct în clasament.

Piloţii echipei Ferrari, Kimi Raikkonen şi Felipe Massa, au abandonat. Campionul mondial en-titre a părăsit cursa cu cinci tururi înainte de final, când se afla pe poziţia a şaptea.