Jurnalul.ro Sport Fanii sârbi au provocat incidente violente la Klagenfurt

Fanii sârbi au provocat incidente violente la Klagenfurt

30 Mai 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

În afara meciului de la Lvov, dintre Ucraina și România (3-2), aseară s-au mai disputat alte 12 partide amicale, cea mai mare surpriză fiind victoria Noii Zeelande în fața Serbiei cu 1-0 (gol Smeltz, în minutul 22), într-o partidă în care fanii sârbi au provocat grave incidente.

Meciul disputat în Austria, la Klagenfurt, a fost marcată de grave violențe provocate de cei 10.000 de suporteri ai "plavilor". Arbitrul a fost nevoit să întrerupă jocul mai multe minute din cauză că fanii furioși au aruncat pe teren cu torțe, petarde și alte obiecte.

Unii dintre suporterii sârbi au pătruns pe gazon, fiind cu greu stăpâniți de forțele de poliție. Sperați, jucătorii neo-zeelandezi s-au refugiat la vestiare și au revenit doar în clipa în care situația s-a calmat.

Ambele echipe sunt calificate la turneul final al Campionatului Mondial din Africa de Sud. Serbia face parte din Grupa D, alături de Germania, Ghana şi Australia, în timp ce Noua Zeelandă a fost repartizată în Grupa F, alături de Italia, Paraguay şi Slovacia.

Serbia a făcut parte din Grupa 7 de calificare, pe care a şi câştigat-o cu un total de 22 de puncte, cu unul mai mult decât Franţa, care s-a clasat pe locul al doilea. Sârbii au câştigat ambele partide jucate împotriva României: 3-2 la Constanța şi 5-0 la Belgrad.

Restul partidelor de verificare disputate sâmbătă s-au încheiat cu următoarele rezultate:

Slovacia - Camerun 1-1 (Kopunek 6/Enoh 83)

Norvegia - Muntenegru 2-1 (Grindheim 44, Pedersen 89/Vucinici 81)

Moldova - Emiratele Arabe Unite 2-3 (Tigirlas 14, Bugaiov 80/Jumaa 25, Sehhi 31, Khalil 89)

Polonia - Finlanda 0-0

Islanda - Andorra 4-0 (Helguson 32/penalty și 51, Gunnarsson 87/penalty, Sigurdsson 89)

Spania - Arabia Saudita 3-2 (Villa 30, Xabi Alonso 58, Llorente 90/Hawsawi 16, Sahlawi 74)

Azerbaidjan - Macedonia 1-3 (Mammadov 90/Trickovski 8, Sadigov 66/autogol, Gurovski 88)

Suedia - Bosnia Herțegovina 4-2 (Toivonen 44, Olsson 68 și 82, Berg 90+3/Salihovici 47, Misimovici 90+1)

Ungaria - Germania 0-3 (Podolski 4/penalty, Gomez 69, Cacau 73)

SUA - Turcia 2-1 (Altidore 59, Dempsey 75/Turan 26)

Venezuela - Canada 1-1 (Chourio 43/McCallum 90)