Jurnalul.ro Sport Farul - Aproape de UEFA

Farul - Aproape de UEFA

de Vicentiu Neagoe    |    10 Iul 2006   •   00:00

Echipa condusa de Momcilo Vukotici s-a calificat in turul trei al Cupei UEFA Intertoto, dupa ce a remizat, scor 1-1, cu formatia bulgara Lokomotiv Plovdiv. Farul va intalni in turul urmator puternica echipa franceza Auxerre, grupare la care, din acest sezon, activeaza si fostul rapidist Daniel Niculae.

Dupa ce in meciul tur reusisera o victorie in extremis, scor 2-1, constantenii au abordat partida retur mult mai siguri pe ei. Chiar daca au fost privati de absenta lui Gurita, suspendat, si a lui Senin, accidentat, au inceput in forta, avand cateva ocazii de a marca. Scorul a fost deschis de bulgari, in minutul 35, prin Halimi.

Dupa pauza, Farul a jucat dezinvolt si a reusit egalarea in minutul 55, prin Decebal Gheara, in urma unei lovituri libere de la 25 de metri. La partida care a avut loc la Sofia au asistat si 100 de fani romani. Meciurile cu Auxerre vor avea loc la 15 si 22 iulie, primul joc in Franta. Invingatoarea din acest joc se va califica in turul II preliminar al Cupei UEFA.