Patinoarul "Mihai Flamaropol" va gazduit in aceasta seara, incepand cu ora 19:00, meciul 5 al finalei Campionatului National de hochei pe gheata. La scorul general, Steaua conduce cu 3-1 in fata rivalilor de la SC Miercurea Ciuc. Partida va fi transmisa in direct pe TV Sport.
APROAPE. Elevii pregatiti de Marius Gliga vor evolua cu trofeul de campioni pe masa. Steaua mai are nevoie de o singura victorie din cele doua intalniri, programate astazi si maine, pentru a-si adjudeca un nou titlu. Invinsi de doua ori pe teren propriu in precedentele doua confruntari, "ciucanii" pregatiti de slovacul Jozef Chlebec sunt obligati sa castige astazi pentru a mai prelungi finala, care se disputa dupa sistemul cel mai bun din sapte meciuri.
RIVALITATE
|
Cele doua tabere par concentrate la maxim inaintea confruntarii din aceasta seara. Antrenorul Marius Gliga vrea sa incheie cat mai repede conturile cu finala. "Vrem sa profitam de cele doua succese obtinute la Miercurea Ciuc si sa castigam titlul de campioni chiar in meciul de vineri. Baietii sunt decisi sa dea totul pentru a ne atinge obiectivul", a declarat Gliga. Harghitenii au sosit ieri in Bucuresti cu ambitii mari. "Nu e totul jucat. Am mai invins Steaua la ea acasa, asa ca astept ca jucatorii sa demonstreze ca au valoare si caracter", a declarat patronul "ciucanilor", Janos Kurko.
|
OLIMPICE
|
Miercuri seara, la Torino,
s-au stabilit si semifinalele spectaculosului turneu olimpic de hochei pe gheata. In cele doua meciuri-soc, programate maine seara, Finlanda va intalni Rusia, in timp ce Suedia se va confrunta cu Cehia. In sferturile de finala, Finlanda, singura echipa neinvinsa in grupele preliminare, a depasit cu 4-3 reprezentativa Statelor Unite, Rusia s-a impus cu 2-0 in fata detinatoarei titlului, Canada, Suedia a zdrobit cu
6-2 marea revelatie a competitiei, Elvetia, iar Cehia a castigat cu scorul de 3-1 razboiul fratricid contra campioanei mondiale en-titre, Slovacia.
|