Fotbal în Europa

22 Sep 2008   •   00:00

GERMANIA, ETAPA 5 •  FRANŢA, ETAPA 6 •  ANGLIA, ETAPA 5 •  ITALIA, ETAPA 3

GERMANIA, ETAPA 5
Rezultate: Bayern – Werder 2-5 (Tim Borowski ’71, ’85 / Rosenberg ’30, ’67, Naldo ’45, Ozil ’54, Pizzaro ’59), Cottbus – Bochum 1-1 – La gazde, Emil Jula a intrat pe teren în minutul 84. Schalke – Eintract 1-0, Arminia – Koln 2-0, Mochengladbach – Hertha Berlin 0-1, Stuttgart – Karlsruhe 3-1 – La gazde, Ciprian Marica a intrat în minutul 70 şi a marcat ultimul gol al partidei, în minutul 87. Hoffenheim – Dortmund 4-1, Wolfsburg – Hamburg 3-0.
Clasament:  1. Schalke 11p, 2. Hoffenheim 10p, 3. Stuttgart 10p, 4. Hamburg 10p, 6. Wolfsburg 9p, 8. Bayern 8p, 18. Cottbus 2p.

FRANŢA, ETAPA 6
Rezultate: Grenoble – Bordeaux 0-1 (Jussie ’81) – Adversara lui CFR Cluj din Grupa A a Ligii Campionilor a avut doi eliminaţi: A.Diarra (’49) şi Wendel (’54).
Le Havre – Olympique Lyon 0-1 (Ederson ’45-pen) – Adversara Stelei din Grupa F a Ligii Campionilor a jucat în inferioritate numerică din minutul 66, când Govou a fost eliminat. Lille – Auxerre 3-2 – La oaspeţi, atacatul Daniel Niculae a intrat în minutul 67. Nancy – Rennes 0-0, Saint-Etienne – PSG 1-0. Marseille – Monaco s-a disputat după închiderea ediţiei.
Clasament:  1. Lyon 16p, 2. Marseille 11p, 3. Toulouse 11p, 6. Bordeaux 10p, 14. Auxerre 7p.

ANGLIA, ETAPA 5
Rezultate: West Ham – Newcastle 3-1, Liverpool – Stoke City 0-0, Blackburn – Fulham 1-0, Sunderland – Middlesbrough 2-0, Bolton – Arsenal 1-3, West Bromwich – Aston Villa 1-2, Chelsea – Manchester United 1-1 (Kalou ’80 / Park ’18), Tottenham – Wigan 0-0, Manchester City – Portsmouth 6-0, Hull City – Everton 2-2.
Clasament:1. Arsenal 12p, 2. Chelsea 11p, 3. Liverpool 11p.

ITALIA, ETAPA 3
Rezultate: Catania – Atalanta 1-0 – La gazde, Dică a fost rezervă. AS Roma – Reggina 3-0 (Panucci ’45, Aquilani ’51, Perrotta ’90+4), Cagliari – Juventus 0-1, Sampdoria – Chievo 1-1, Lecce – Siena 1-1 – La oaspeţi, Codrea a fost integralist. Udinese – Napoli 0-0, Palermo – Genoa 2-1, Fiorentina – Bologna 1-0 (Gilardino ’37) – La gazde, Mutu a fost doar rezervă. Torino – Inter Milano 1-3 – La oaspeţi, Cristi Chivu a fost integralist. AC Milan – Lazio 4-1.
Clasament: 1. Inter Milano 7p, 2. Juventus 7p, 3. Lazio 6p.