Jurnalul.ro Sport Fotbal în Europa

Fotbal în Europa

01 Dec 2008   •   00:00
GERMANIA:Jula a marcat
Emil Jula a marcat un gol pentru Energie Cottbus în meciul câştigat cu 3-1, în deplasare, cu Borussia Monchengladbach. Jula a intrat pe teren în minutul 71 şi a marcat în minutul 85, când a primit şi un cartonaş galben. Pentru Energie au mai marcat Bradley (’17) şi Sorensen (’51), golul gazdelor fiind înscris de Gohouri (’59). Alte rezultate din etapa a 15-a: Werder Bremen – Eintracht Frankfurt 5-0 (Pizarro ’11, ’20, ’62, Diego ’44, Hunt ’75), Bayer Leverkusen – Bayern München 0-2 (Toni ’59, Klose ’82), Hannover – Karlsruher 3-2 (Hanke ’12, ’18, Forsell ’44 / Da Silva ’48, Stindl ’87), Hoffenheim – Arminia Bielefeld 3-0 (Ibisevici ’5, Carlos Eduardo ’11, Copado ’89), Hertha Berlin – FC Köln 2-1 (Kacar ’23, Pantelici ’86 / Novakovici ’45; la oaspeţi, Sergiu Radu a intrat pe teren în minutul 78).

FRANŢA: Lyon şi Bordeaux, doar remize
Rezultate înregistrate în etapa a 16-a: Auxerre – AS Monaco 0-1 (Pokrivac ’24; la gazde, Daniel Niculae a evoluat până în minutul 75), Le Havre – FC Nantes 0-2 (Djordjevici ’66, De Freitas ’85), Le Mans – Caen 2-0 (Maiga ’53, Gervinho ’63), Olympique Lyon – Valenciennes 0-0, OSC Lille – Lorient 1-1 (Bastos ’8 / Rami ’35-autogol), Sochaux – Bordeaux 0-0. Partida Nice – Grenoble a fost amânată din cauza condiţiilor meteo nefavorabile.

SPANIA: Contra s-a accidentat
Internaţionalul român Cosmin Contra s-a accidentat în meciul câştigat de echipa sa, Getafe, 3-1 pe teren propriu cu Real Madrid. Titular, Contra nu a mai putut continua partida şi a fost înlocuit în  minutul 58 cu Cortes. Pentru Getafe au marcat Albin (’3, ’47) şi Uche (’81), golul madrilenilor fiind reuşit de Saviola (’55). Într-o altă partidă din etapa a 13-a, FC Barcelona a învins cu 3-0, în deplasare, pe Sevilla, în urma golurilor marcate de Eto’o (’20) şi Messi (’78, ’90+2).