Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Camelia Potec, locul cinci în finală la 800 de metri liber

Camelia Potec, locul cinci în finală la 800 de metri liber

12 Aug 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

Sportiva română Camelia Potec s-a clasat, joi, pe locul cinci în finala probei de 800 de metri liber, la Campionatele Europene de la Budapesta. După 8:33.09 minute în calificări, multipla medaliată europeană Camelia Potec şi-a îmbunătăţit performanţa în finala probei de 800 de metri liber, pe care a încheiat-o în 8:26.81 minute, pe locul cinci.

Proba a fost câştigată de campioana mondială, daneza Lotte Friis, care a parcurs cei 800 de metri în 8:23.27 minute.

Tot joi, la sărituri în apă, proba 10 metri platformă, Mara Aiacoboae şi Corina Popovici s-au calificat în finală, programată în sesiunea de seară.

Delegaţia României la CE de la Budapesta include şase sportivi la nataţie şi trei la sărituri în apă. Obiectivul impus la această competiţie este câştigarea unei medalii, care nu a fost încă atins.