Jurnalul.ro Sport Fotbal intern CSU Craiova - Dinamo 3-0. Oltenii au umilit-o pe Dinamo

CSU Craiova - Dinamo 3-0. Oltenii au umilit-o pe Dinamo

25 Oct 2015   •   17:32
Sursa foto: tratong/Getty Images/iStockphoto

CSU Craiova a cîştigat meciul cu Dinamo, scor 3-0, în unul dintre cele mai bune partide reuşite de elevii lui Săndoi.

Craiovenii au început foarte bine meciul, iar Bawab a deschis scorul, cu un şut de la 14 metri, după o recuperare a oltenilor în apropierea careului lui Dinamo.

După pauză, Dinamo nu a putut pune presiune pe adversari, şi tot CSU a marcat. Bawab a avut o incursunie pe partea dreaptă şi a marcat cu un şut de la 10 metri, printre picioarele lui Cerniauskas, în minutul 63.

Dinamoviştii nu şi-au revenit, iar după două minute, tot craiovenii au marcat. Bancu a stabilit scorul final. După o pasă în adîncime, mijlocaşul l-a depăşit pe Fai şi a marcat cu un şut de la marginea careului.

Pînă la final, Dinamo tot nu a reuşit să aibă ocazii la poarta lui Bălgrădean, iar craiovenii s-au mulţumit cu menţinerea scorului. În minutul 91, Anton, căpitanul lui Dinamo, a văzut roşu, pentru un fault dur asupra lui Rocha.

După această victorie, oltenii acumulează 22 de puncte şi egalează ASA, echipa de pe locul şase. Dinamo rămîne pe locul cinci, cu 24 de puncte.

CSU Craiova - Dinamo 3-0 (Bawab 11', 62', Bancu 65')

Echipele de start:

CS U Craiova: Bălgrădean (cpt) – S. Achim, Iliev (Dumitraş 38') , Popov, Vătăjelu- A. Ivan (Herghelegiu 74'), Mateiu, Kay, Bancu - Nuno Rocha, Bawab
Rezerve: Straton, Curelea, Băluță, Ferfelea, Madson
Antrenor: Emil Săndoi

Dinamo: Cerniauskas – Fai, A. Marc, Mevlja, S. Filip – Vojnovic, Anton (cpt) – C. Matei, D. Rotariu, Palic – Gnohere
Rezerve: I. Popescu – Puljic, Nedelcearu, Feussi, Van Haaren, Shalaj, Gavrilă
Antrenor: Mircea Rednic