Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Dinamo s-a calificat în semifinalele Cupei Ligii Adeplast

Dinamo s-a calificat în semifinalele Cupei Ligii Adeplast

14 Oct 2015   •   23:47

Dinamo Bucureşti s-a calificat în semifinalele Cupa Ligii Adeplast la fotbal, miercuri seara, după ce a învins-o pe CFR 1907 Cluj cu scorul de 2-0 (1-0), în Şoseaua Ştefan cel Mare, într-un meci din sferturile de finală ale competiţiei.

Dinamo s-a impus prin golurile marcate de camerunezul Marcel Essombe (22) şi de Dorin Rotariu (55).

Dinamo a ratat ocazii de gol prin Rotariu şi Cosmin Matei (ambii în min. 24) şi Anton (33 - bară), în timp ce clujenii au irosit şanse de gol prin Gomelt (36), Beleck (39) şi Vitor Bruno (51).

CFR l-a pierdut pe internaţionalul de tineret Adrian Păun, accidentat în debutul meciului şi schimbat în minutul 8. Dinamo a terminat meciul în inferioritate numerică după ce Steliano Filip s-a accidentat în ultimul minut, după ce gazdele efectuaseră toate schimbările.

Dinamo va juca în semifinale cu Concordia Chiajna, care a dispus în primul sfert de finală de ASA Târgu Mureş cu scorul de 1-0, în primul meci de miercuri. Meciurile sunt programate tur-retur, în perioadele 8-10 martie 2016 (la Chiajna), respectiv 5-7 aprilie 2016.

Dinamo şi-a luat revanşa în faţa echipei CFR, care s-a impus în campionat cu 2-0, chiar în Capitală, în etapa a 10-a.

FC Dinamo Bucureşti - CFR 1907 Cluj 2-0 (1-0), Stadion "Dinamo" - Bucureşti
Au marcat: Marcel Essombe (22), Dorin Rotariu (55).
Arbitru: Alexandru Tudor (Bucureşti); arbitri asistenţi: Ovidiu Artene (Vaslui), Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Iulian Dima (Bucureşti)
Observatori: Adrian Vidan (Bucureşti) - CCA, Paul Cazan (Bucureşti) - LPF