Jurnalul.ro Sport Fotbal intern FC Hermannstadt - Universitatea Craiova 2-1. Echipa lui Papură a pierdut primul meci din acest sezon

04 Aug 2019   •   21:27
Sursa foto: Ohmega1982/Getty Images/iStockphoto

FC Hermannstadt a învins-o pe Universitatea Craiova cu scorul de 2-1 (0-1), duminică, pe teren propriu, la Târgu Mureş, într-un meci din etapa a 4-a a Ligii I de fotbal.

Sibienii au obţinut primele lor puncte din acest campionat, în timp ce Universitatea a pierdut primul meci din acest debut de sezon, în patru etape şi patru jocuri în preliminariile Europa League.

Universitatea a deschis scorul rapid, prin tânărul Vasile Constantin (3), la al doilea gol în primul său sezon în Liga I. FC Hermannstadt a răsturnat rezultatul în primele zece minute ale reprizei secunde, Petrişor Petrescu (50) egalând şi ivorianul Ousmane Viera (53) reuşind golul victoriei.

Sibienii au avut şi o bară, prin Ştefan Blănaru (77).

FC Hermannstadt - Universitatea Craiova 2-1 (0-1), Stadionul Trans-Sil - Târgu Mureş
Au marcat: Petrişor Petrescu (50), Ousmane Viera (53), respectiv Vasile Constantin (3).
Cartonaş roşu: Ousmane Viera (87).
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş); arbitri asistenţi: Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti), Marius Badea (Râmnicu Vâlcea); arbitru de rezervă: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe)
Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca) - CCA, Dan Potocianu (Reşiţa) - LPF