Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Victorie pragmatică pentru FCSB în Bănie. Echipa lui Becali se apropie la doar 3 puncte de liderul Farul

de Redacția Jurnalul    |    30 Apr 2023   •   23:24

FCSB a învins-o pe Universitatea Craiova, scor 2-1 (1-0), duminică, pe Stadionul Ion Oblemenco, într-o partidă din etapa a 6-a a play-off-ului din Superligă.

FCSB a schimbat tabela chiar la primul șut pe spațiul porții. Compagno s-a înălțat la cornerul executat înșelător de Florinel Coman și l-a învins pe Laurențiu Popescu printr-o lovitură de cap imparabilă!

În minutul 81, Andrei Ivan a irosit penalty-ul primit pentru un posibil henț comis de Iulian Cristea în careu. „Noarul” „juveților” a executat defectuos, mult pe lângă poarta lui Târnovanu.

În minutul 84, Deian Sorescu majorează diferența, după ce Pantea a centrat în fața porții.

În minutul 90+4, Istvan Kovacs este chemat la margine pentru a analiza reluările și acordă penalty pentru Universitatea Craiova și cartonaș galben pentru Dawa, pentru că l-a tras de tricou pe Raul Silva. Elvir Koljic transformă lovitura de la 11 metri!

Universitatea Craiova: 21. Popescu - 2. Vlădoiu, 26. Zajkov, 34. Raul Silva, 12. Ndong - 8. Mateiu, 6. Screciu - 9. Ivan, 10. Baiaram, 7. Cîmpanu - 20. Markovic.

Rezerve: 1. Lazar - 23. Căpăţînă, 25. Găman, 15. Badelj, 35. Sala, 24. Roguljic, 31. Işfan, 17. Rivaldinho, 19. Koljic.

Antrenor: Eugen Neagoe.

FCSB: 23. Târnovanu - 23. Ov. Popescu, 5. Dawa, 17. I.Cristea, 33. Radunovic - 27. Olaru, 8. Şut, 10. Oct. Popescu - 11. Miculescu, 96. Compagno, 7. Fl.Coman.

Rezerve:  99. Vlad - 6. Haruţ, 19. Omrani, 22. Sorescu, 24. Nikolov, 26. Oaidă, 28. Pantea, 80. Radaslavescu, 98. Cordea.

Antrenor: Elias Charalambous.