Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Franţa a pierdut şi ea

Franţa a pierdut şi ea

12 Aug 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

Franţa, principala noastră contracandidată în Grupa D de calificare la CE din 2012, a pierdut şi ea meciul amical disputat miercuri, primul sub comanda lui Laurent Blanc. "Cocoşii", fără nici un jucător care a evoluat la Cupa Mondială, au fost învinşi, în deplasare, de Norvegia, scor 1-2. Francezii au deschis scorul prin Ben Arfa (48), dar norvegienii au întors scorul după reuşitele lui Huseklepp, din minutele 52 şi 72.

Reprezentativa Albaniei, prima noastră adversară din această campanie de calificare, a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, naţionala Uzbekistanului, unicul gol al partidei fiind marcat de Salihi, în minutul 14.

O altă componentă a grupei D, modesta reprezentativă a Luxemburgului, a fost învinsă, în deplasare, cu 5-1 de naţionala Ţării Galilor, deşi la pauză scorul a fost egal, 1-1. Golurile învingătorilor au fost marcate de Cotterill '35, Ledley '48 (penalti), King '55, Williams '78 şi Bellamy '82, în timp ce pentru Luxemburg a înscris Kitenge, în minutul 44.

Tot miercuri, reprezentativa Belarusului a învins, în deplasare, 2-0 cu naţionala Lituaniei, prin golurile marcate de Kutuzov '49 şi V. Hleb '90+1.

Marţi, o altă adversară a României din Grupa D, Bosnia-Herţegovina, terminase la egalitate, 1-1, meciul amical în compania reprezentativei Qatarului. Pentru Bosnia a marcat Ibisevic '9, în timp ce pentru Qatar a înscris Wisam '58 , din penalti.

Un alt rezultat interesant de miercuri a fost remiza înregistrată de Spania, la Ciudad de Mexico, 1-1 cu Mexic, în primul pentru iberici după câştigarea titlului mondial în Africa de Sud. Pentru Mexic a marcat deja celebrul tânăr jucător Javier "Chicharito" Hernández, în minutul 12, în timp ce Spania a egalat în primul minut de prelungire, prin David Silva.