Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Gaz Metan Mediaş – FSV Mainz 6-5 (după prelungiri şi lovituri de departajare). Ardelenii au obţinut o calificare istorică în play-off-ul Europa League

04 Aug 2011   •   19:44

Debutanta in cupele europene, Gaz Metan Medias a obtinut o calificare istorica in play-off-ul Europa League, dupa ce a eliminat echipa germana FSV Mainz, revelatia ultimei editii din Bundesliga, cand a terminat pe locul 5.

Dupa 1-1 in tur, joi seara, la Medias, oaspetii au condus cu prin golul marcat de Risse in minutul 31, egalarea fiind adusa de iordanianul Bawab, cel care marcase si golul de la Mainz.

Eroul mediesenilor a fost portarul Plesca, ale carui interventii salvatoare au dus meciul in prelungiri. Dupa alte cateva parade ale portarului roman, calificarea s-a decis in urma loviturilor de departajare, acolo unde Plesca a reusit doua interventii de exceptie la executiile lui Allagui si Soto, aducand o calificare istorica celor de la Gaz Metan, care au rat o singura data de la punctul cu var, prin Litu.

Mediasul este a cincea echipa romaneasca ajunsa in play-off-ul Europa League, alaturi de Steaua, Rapid, Dinamo si FC Vaslui. Tragerea la sorti va avea loc vineri, la sediul UEFA, de la Nyon, Steaua, Dinamo si Rapid avand statut de cap de serie.