Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Jucăm pentru aur la tenis de masă

Jucăm pentru aur la tenis de masă

de Mihai Igirosanu    |    15 Sep 2010   •   00:00
Sursa foto: Cristi Preda/Gazeta Sporturilor/Intact Images

Echipa feminină de tenis de masă a României s-a calificat ieri în finala Campionatelor Europene de la Ostrava, după ce a trecut în semifinale de reprezentativa Poloniei, scor 3-0. În ultimul act al competiţiei care se desfăşoară în Cehia, tricolorele vor întâlni Olanda, echipă care le-a învins cu 3-0 în faza grupelor. Rezultatele înregistrate în întâlnirea România - Polonia, de ieri, au fost următoarele: Daniela Dodean - Li Qian 3-2 (11-6, 5-11, 10-12, 14-12, 11-9), Elizabeta Samara - Natalya Partyka 3-1 (8-11, 11-6, 11-4, 12-10), Iulia Necula - Xu Jie 3-0 (11-9, 11-7, 13-11).

În 2008, echipa naţională feminină a României a câştigat medalia de bronz la Campionatele Europene de tenis de masă de la Sankt Petersburg, după ce a fost învinsă de aceeaşi selecţionată a Olandei, în semifinale, cu scorul de 3-0.
La turneul final din acest an, Olanda a pierdut o singură partidă, 1-3 în faţa Olandei. Batavele au în componenţă două jucătoare de origine chineză, Li Jiao şi Li Jie, dar şi o fostă rusoaică, Elena Timina. România are în palmares trei titluri europene, ultimul fiind cucerit în 2005, la Aarhus, în Danemarca.

La ultima ediţie a europenelor, româncele s-au clasat doar pe locul 7. Echipa masculină, în componenţa Adrian Crişan, Constantin Cioti şi Adrian Dodean, a pierdut ieri în faţa Angliei, scor 2-3, într-o partidă contând pentru locurile 9-16 şi a jucat ieri contra Serbiei, în turneul pentru locurile 13-16.