Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Liga 1: ACS Poli Timişoara - Astra Giurgiu 1-3

Liga 1: ACS Poli Timişoara - Astra Giurgiu 1-3

09 Aug 2015   •   22:42
Sursa foto: Razvan Pasarica/Intact Images

Echipa Astra Giurgiu a învins în deplasare, cu scorul de 3-1 (1-1), formaţia ACS Poli Timişoara, duminică, într-un meci contând pentru etapa a 5-a a Ligii I de fotbal.

Astra a deschis scorul în urma unei lovituri de la 11 m transformată de Gabriel Enache (min.36), după un fault în careu comis de Cânu asupra lui Florea. Timişorenii au reuşit să egaleze după pauză, prin spaniolul Rufinho, care a trimis balonul cu capul în poarta giurgiuvenilor (min.58).

Elevii lui Marius Şumudică au trecut din nou în avantaj în minutul 68, graţie reuşitei brazilianului Boldrin, facilitată însă de gafa uriaşă a portarului gazdelor, Pap, care a scăpat mingea printre picioare.

Scorul final a fost stabilit de Iulian Roşu, care a marcat al treilea gol al oaspeţilor, în prelungirile partidei (90+1).

ACS Poli Timişoara - Astra Giurgiu 1-3 (0-1), stadion "Dan Păltinişanu" - Timişoara
Au marcat: Rufinho (58), respectiv Gabriel Enache (36), Boldrin (68), Iulian Roşu (90+1).
Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); asistenţi: Dragoş Iliescu (Craiova) şi Ciprian Danşa (Oradea); arbitru de rezervă: Florin Mazilu (Satu Mare).
Observatori: Ioan Onicaş (Zalău) - CCA, Cristian Vasc (Târgu Lăpuş) - LPF.