Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Liga 1: CS Universitatea Craiova - ACS Poli Timişoara 1-1

Liga 1: CS Universitatea Craiova - ACS Poli Timişoara 1-1

01 Dec 2015   •   16:13

CS Universitatea Craiova şi Poli Timişoara au terminat, marţi, la egalitate, scor 1-1 (0-1), în meciul disputat pe Stadionul Extensiv, în etapa a 20-a Ligii I de fotbal.

Jucătorii echipei gazdă au pătruns pe teren purtând un banner tricolor cu un mesaj de Ziua Naţională: ''La Mulţi Ani, români! La Mulţi Ani, România!'', iar apoi s-a intonat Imnul Naţional. De asemenea, înaintea loviturii de start, dată de veteranul de război Traian Stelian (92 ani), s-a păstrat un moment de reculegere în memoria victimelor tragediei din clubul Colectiv.

În minutul 27 s-a produs o ciocnire între Nuno Rocha şi Cristian Scutaru, timişoreanul fiind schimbat cu Gabriel Cânu din cauza faptului că s-a ales cu o rană deschisă lângă ochiul stâng. Scutaru a fost transportat cu ambulanţa la spital.

Penalty-ul acordat în urme unei intervenţii a lui Sebastian Achim asupra lui Alex Curtean este transformat de Javier Gonzalez Hernandez, în minutul 42.

În partea a doua a jocului, gazdele au avut mai mult iniţiativa şi au reuşit să egaleze prin Nuno Rocha, în min 57.

CS Universitatea Craiova - ACS Poli Timişoara 1-1 (0-1), Stadion Extensiv - Craiova
Au marcat: Javier Gonzalez Hernandez (42 - penalty), respectiv Nuno Rocha (57)
Arbitru: Pavel Cristian Balaj (Baia Mare); arbitri asistenţi: Ciprian Florin Danşa (Oradea), Andrei Constantinescu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Marian Barbu (Făgăraş)
Observatori: Irina Mîrţ (Bucureşti) - CCA, Iulius Nemţeanu (Ghermăneşti/IF)