Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Liga 1: Steaua - Dinamo 0-0, Derby fără goluri

Liga 1: Steaua - Dinamo 0-0, Derby fără goluri

09 Aug 2015   •   23:03
Sursa foto: NiseriN/Getty Images/iStockphoto

Marile rivale Steaua şi Dinamo au încheiat fără gol, 0-0, cel de-al 159-lea "Derby de România", anihilându-se reciproc duminică seara, pe Arena Naţională din Capitală, în ultimul meci al etapei a 5-a a Ligii 1.

Deşi nu au reuşit să marcheze, cele două echipe au oferit un spectacol frumos celor peste 27.000 de spectatori prezenţi în tribune, jocul etalat depăşind media obişnuită a campionatului. Dinamo a dominat începutul primei reprize, în care şi-a creat câteva ocazii bune de gol, prin Cosmin Matei, Steliano Filip şi Valentin Lazăr. Steaua a pus, însă, treptat stăpânire pe joc şi a ameninţat la rândul ei poarta lui Cerniauskas, cea mai mare ocazie din prima parte a jocului aparţinându-i lui Chipciu, care nu a reuşit să-l învingă din 6 metri pe goalkeeperul lituanian.

Ritmul alert de joc s-a menţinut şi în repriza secundă, în debutul căreia steliştii au fost mai periculoşi, ratând două mari ocazii de gol, prin Chipciu şi Adi Popa, faze la care Cerniauskas s-a dovedit providenţial pentru Dinamo. Alb-roşii s-au retras în propria jumătate, încercând să lovească mai mult pe contre, în timp ce Steaua a început să mărească presiunea la poarta lui Cerniauskas, căruia Chipciu i-a dat din nou mari emoţii în minutul 77, când a expediat mingea în bara transversală. Campioana en titre a încercat să forţeze victoria în finalul jocului, însă Dinamo a reuşit să păstreze tabela imaculată.

Steaua şi Dinamo au remizat pentru a 48-a oară în istoria duelurilor directe, dominată de roş-albaştri cu 57 de victorii, faţă de 54 ale alb-roşilor. Dinamo are, însă, mai multe victorii în campionat (45) faţă de marea sa rivală (41).

Cele două grupări bucureştene rămân, astfel, neînvinse de la debutul acestui sezon, la egalitate de puncte (9), cu unul mai puţin decât liderul CSMS Iaşi.

FC Steaua Bucureşti - FC Dinamo Bucureşti 0-0, Stadion "Naţional Arena" - Bucureşti
Au evoluat echipele:
Steaua: Cojocaru - Alcenat (min.87 Tahar), Toşca, Varela (căpitan), Guilherme - Muniru, Breeveld (min.61 Tudorie) - Adi Popa, Hamroun, Chipciu (min.82 Mihalcea) - Tade.
Rezerve neutilizate: Niţă - Rîpă, Papp, Enceanu. Antrenor: Mirel Rădoi.

Dinamo: Cerniauskas - Feussi (min.46 Nedelcearu), Marc, Mevlja, Fai - Vojnovic (căpitan), Filip - Rotariu (min.64 Petre), Matei (min.69 Şerban), Lazăr - Gnohere.
Rezerve neutilizate: I. Popescu - Corbu, Tîrcoveanu, Moldoveanu. Antrenor: Mircea Rednic.

Arbitru: Ovidiu Haţeganu (Arad); asistenţi: Vasile Marinescu şi Adrian Ghinguleac (ambii Bucureşti); arbitru de rezervă: Dragoş Istrate (Bucureşti).
Observatori: Adrian Vidan (Bucureşti) - CCA şi Mircea Călin (Bucureşti) - LPF.