Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Liga a II-a de fotbal: Oțelul Galați a promovat în Superligă. Dinamo merge la baraj

de Redacția Jurnalul    |    21 Mai 2023   •   15:47

Oțelul Galați a promovat în Superliga de fotbal după ce, duminică, pe teren propriu, a învins formația Unirea Dej.

Gălățenii se alătură formației Poli Iași care a obținut promovarea cu câteva etape înainte de final. Dinamo București și Gloria Buzău vor merge la barajul de promovare.

În ultima etapă a play off-lui ligii secunde, Oțelul Galați a câștigat meciul cu Unirea Dej, scor 1-0, și a obținut promovarea. Steaua București a învins pe teren propriu pe Gloria Buzău, scor 4-2, iar Poli Iași a câștigat cu 4-1 partida cu Dinamo.

În urma acestor rezultate, Oțelul s-a clasat pe locul 3 în clasamentul play off-ului Ligii a II-a. Pe primele două poziții sunt Poli Iași și Steaua București, dar bucureștenii nu au drept de promovare.

Locurile 4 și 5 sunt ocupate de Dinamo și Gloria Buzău. Acestea vor disputa un baraj de promovare cu echipe din SuperLiga de fotbal. Astfel, Dinamo va întâlni FC Argeș, iar UTA se va lupta cu Gloria Buzău pentru locul din prima ligă. Meciurile se vor disputa în sistemul tur-retur pe 27 mai și pe 3 iunie.