Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Oțelul Galați învinge pe FC Botoșani cu dubla lui Zivulic, în prima etapă a Superligii

de Redacția Jurnalul    |    15 Iul 2024   •   21:21
Sursa foto: SC Otelul Galati

Penultimul meci al etapei de debut a sezonului 2024-2025 din Superligă s-a încheiat cu victoria echipei Oțelul Galați, în deplasare la FC Botoșani. Oțelarii au întors rezultatul, de la 2-1 și s-au impus, scor 2-3, datorită unei duble reușite de croatul Zivulic, în interval de doar 3 trei minute.

Oțelul a deschis scorul devreme, prin Alexandru Pop, servit în minutul 6, în careu, de Maciel.

Replica gazdelor a venit în minutul 33, când Friday a egalat din zona punctului cu var, cu un șut plasat, pe jos.

Botoșănenii au întors rezultatul în debutul reprizei secunde, când Mailat a profitat de o serie de erori defensive și l-a învins pe Popescu cu un șut din careu (2-1, min 56).

Zivulici a adus victoria oaspeților cu două goluri aproape identice, după două cornere de pe dreapta, în urma cărora croatul a marcat în minutele 65 și 67.

Pe final de meci, antrenorul gazdelor, Bogdan Andone, a primit cartonaș roșu, din cauza unei ieșiri verbale violente.

Gălățenii trec pe locul doi în clasamentul Superligii, după prima etapă, la egalitate de puncte și golaveraj cu CFR Cluj.