Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Petrolul Ploiești învinge cu 1-0 pe U Craiova 1948 în ultimul meci al etapei în Superligă

de Redacția Jurnalul    |    18 Mar 2024   •   23:21
Sursa foto: FC Petrolul Ploiesti

Petrolul Ploiești și FC U Craiova 1948 au închis luni seara prima etapă a fazei play out-ului. Petrolul și-a adjudecat victoria cu 1-0 (0-0), după un meci pe care l-a dominat aproape în întregime. Cu doar 16 puncte, oltenii sunt foarte aproape de zona de retrogradare directă.

Gazdele au dominat prima repriză, dar nu au reușit să fructifice ocaziile create, Papp trimițând puțin pe lângă, cu capul, în timp ce Jair a trimis mingea în bară cu umărul.

Dominarea a dat roade în minutul 61, când șutul lui Jair din afara careului s-a oprit în plasa porții lui Gurău (1-0).

Oltenii au ieșit imediat din modulul de conservare a rezultatului și au reușit să aducă balonul în preajma porții adverse, dar puținele ocazii create nu au fost valorificate, în parte și datorită portarului Zima, care a respins un șut bun al lui Achim.

Petrolul Ploiești face 21 de puncte și e pe locul 4 (10) din play out-ul Superligii, urmând să joace în etapa a doua în deplasare la Dinamo București.