Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Superliga: Rapid se impune în meciul cu Chindia și urcă pe podium

Superliga: Rapid se impune în meciul cu Chindia și urcă pe podium

de Redacția Jurnalul    |    25 Feb 2023   •   22:02
Sursa foto: Facebook Rapid

Rapid București a câștigat partida disputată sâmbătă seara, pe teren propriu, în compania formației Chindia Târgoviște. În urma acestui rezultat, bucureștenii au urcat pe podiumul Superligii de fotbal.

Partida Rapid București-Chindia Târgoviște din etapa a 27-a a Superligii s-a încheiat cu scorul 2-0.

Atacantul croat Marko Dugandzic a deschis scorul în minutul 66 din penalti. În minutul 68, giuleștenii și-au dublat avantajul prin autogolul lui Dejan Boldor.

Oaspeții au jucat a doua repriză a meciului cu un om mai puțin pe teren. Fundașul Tiberiu Căpușă de la Chindia a fost eliminat în prelungirile primei reprize după ce a încasat al doilea cartonaș galben.

Cu cele trei puncte obținute sâmbătă, Rapid depășește FCSB în clasament și urcă pe locul 3. Giuleștenii au 49 de puncte. Chindia este pe locul 10 cu 30 de puncte.

Tot sâmbătă s-au disputat partidele Sepsi Sf.Gheorghe-FC Hermannstadt 2-1 și U Cluj-FC Botoșani, scor 2-0. Duminică se vor juca partidele FC Voluntari-Univ.Craiova (ora 17.45) și FC Argeș-FCSB (20.30).