Jurnalul.ro Sport Fotbal intern România, medalie de argint la CE de tenis de masă

România, medalie de argint la CE de tenis de masă

15 Sep 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

Echipa feminină de tenis de masă a României a ratat, în această după-amiază, cucerirea titlului continental după ce a pierdut cu 3-1 întâlnirea cu reprezentativa Olandei din finala Campionatelor Europene de la Ostrava, sportivele din ţara noastră obţinând medalia de argint la această probă.

Rezultatele înregistrate în întâlnirea Olanda - România:
Li Jie - Daniela Dodean 3-2 (12-10, 6-11, 3-11, 12-10, 11-5)
Li Jiao - Elizabeta Samara 3-0 (14-12, 11-8, 11-2)
Linda Creemers - Iulia Necula 1-3 (8-11, 11-6, 5-11, 5-11)
Li Jiao - Daniela Dodean 3-2 (11-7, 11-6, 6-11, 7-11, 11-8)

Ultima medalie câştigată de echipa naţională feminină a României la CE a fost la ediţia din 2008, la Sankt Petersburg, după ce a fost învinsă în semifinale tot de Olanda, cu 3-0. Naţionala feminină a României a cucerit ultimul său titlul european în 2005, la competiţia găzduită de oraşul danez Aarhus, "tricolorele" mai având în palmares alte două medalii de aur la CE. La ediţia precedentă a Campionatelor Europene, echipa României s-a clasat pe locul şapte.