Jurnalul.ro Sport Fotbal intern România s-a calificat în finala CE de tenis de masă

România s-a calificat în finala CE de tenis de masă

14 Sep 2010   •   00:00

Echipa feminină de tenis de masă a României a câştigat, marţi, cu scorul de 3-0, întâlnirea cu reprezentativa Poloniei din semifinalele Campionatelor Europene de la Ostrava şi va evolua în finală împotriva Olandei, sportivele din ţara noastră având asigurată medalia de argint la această probă.

Rezultatele înregistrate în întâlnirea România - Polonia:
Daniela Dodean - Li Qian 3-2 (11-6, 5-11, 10-12, 14-12, 11-9)
Elizabeta Samara - Natalia Partyka 3-1 (8-11, 11-6, 11-4, 12-10)
Iulia Necula - Xu Jie 3-0 (11-9, 11-7, 13-11)

Cea de-a doua finalistă a probei este Olanda, care a trecut, tot cu 3-0, de Belarus. Finala feminină va avea loc miercuri, de la ora 16:00. Olanda şi România s-au întâlnit şi în faza grupelor, sâmbătă, când reprezentativa batavă s-a impus cu scorul de 3-0.

Ultima medalie cucerită de echipa naţională feminină a României la CE a fost la ediţia din 2008, la Sankt Petersburg, după ce a fost învinsă în semifinale tot de Olanda, cu 3-0.

Naţionala feminină a României a cucerit, în 2005, ultimul său titlul european, la competiţia găzduită de oraşul danez Aarhus, "tricolorele" mai având în palmares alte două medalii de aur la CE. La ediţia precedentă a Campionatelor Europene, echipa României s-a clasat pe locul şapte.