Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Sebastien Loeb face istorie în WRC: a cucerit al şaptelea titlu mondial consecutiv!

04 Oct 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

Sebastien Loeb a câştigat en-fanfare Raliul Franţei, încheiat duminică în oraşul său natal Haguenau, şi, odată cu acesta, şi-a asigurat matematic cel de-al şaptelea titlu de campion mondial consecutiv în WRC! Performanţa fără precedent a francezului în Campionatul Mondial de Raliuri a fost întregită de un nou succes al celor de la Citroen în întrecerea constructorilor.

Alsacianul de 36 de ani a bifat a 60-a victorie din carieră alături de navigatorul Daniel Elena şi are acum un avans de 68 de puncte în faţa ocupantului locului secund, compatriotul săi colegul său Sebastien Ogier. Acesta din urmă nu-l mai poate ajunge pe Loeb deoarece o victorie de etapă în WRC este recompensată cu 25 de puncte.

În competiţia manufacturierilor, Citroen a câştigat din nou duelul de la distanţă cu rivalii de la Ford, care au avut un nou sezon mult sub aşteptări. Francezii au devenit din nou campioni ai lumii la constructori având un avans de 111 puncte înainte de ultimele două raliuri, Spania şi Marea Britanie.

În clasamentul final al Raliului Franţei, Loeb a terminat învingător cu un avans de peste 35 de secunde în faţa coechipierului său, spaniolul Dani Sordo, ultima treaptă a podiumului fiind ocupată de norvegianul Petter Solberg. Piloţii Ford, Jari-Matti Latvala şi Mikko Hirvonen, au încheiat dezamăgitor, resăpectiv pe locurile 4 şi 5. După abandonul suferit sâmbătă, Ogier a revenit în concurs sub regulamentul superrally şi a terminat pe poziţia a 6-a în faţa lui Federico Villagra şi Matthew Wilson.