Jurnalul.ro Sport Fotbal intern SuperLiga: FC Botoșani obține o victorie clară în ultimul meci din play out

SuperLiga: FC Botoșani obține o victorie clară în ultimul meci din play out

de Redacția Jurnalul    |    20 Mai 2023   •   18:20
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

FC Botoșani a obținut o victorie clară în ultimul meci din play out SuperLigii de fotbal. Moldovenii au învins formația CS Mioveni, una dintre formațiile care au retrogradat în liga secundă.

FC Botoșani a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 5-1. La pauză scorul a fost 2-1 pentru moldoveni golurile fiind înscrise de Sebastian Mailat și de Victor Dican în minutele 9 și 40 pentru FC Botoșani. Oaspeții au înscris în minutul 45 prin Gutea.

Ultimele trei goluri au fost înscrise la finalul meciului. Mihai Alexandru Roman a înscris pentru 3-1 în minutul 83, Sebastian Mailat a majorat diferența în minutul 88, iar Eduard Florescu a stabilit scorul final în minutul 92.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani a terminat pe locul 5 în grupa de play out. CS Mioveni s-a situat pe ultimul loc și a retrogradat în Liga a II.a.