Jurnalul.ro Sport Fotbal intern SuperLiga de fotbal feminin. Surprize în prima etapă a returului

SuperLiga de fotbal feminin. Surprize în prima etapă a returului

de Redacția Jurnalul    |    05 Noi 2023   •   17:40
Sursa foto: pixabay.com

Weekend cu răsturnări de situație în SuperLiga la fotbal feminin. În etapa a 8-a au fost programate 4 meciuri.

Farul Constanța a trecut pe prima poziție în clasament, profitând de faptul că Olimpia Cluj are 2 meciuri mai puțin jucate.

ACS Banat Girls a condus Universitatea Cluj la ea acasă, în primul meci al returului. Clujencele au reușit să restabilească egalul în repriza a doua, grație golului marcat de Mara Bâtea.

Farul Constanța a avut nevoie de o repriză să-și regleze șuturile, fetele de la CSM Alexandria ținându-le în șah în prima parte a meciului. Însă, formația constănțeană a mutat definitiv la pauză, reușind să înscrie de 5 ori în repriza secundă. De altfel, victoria cu CSM Alexandria le-a urcat pe prima poziție în clasamentul SuperLigii (18 pct).

Meciul dintre FK Csikszereda și Politehnica Timișoara a fost „un adevărat carusel de emoții”. După o primă repriză dominată de jucătoarele de la Miercurea Ciuc, Politehnica Timișoara și-a revenit spectaculos în cea de-a doua jumătate a partidei. Andreea Șepețan a fost cea care a dus golul egalizator chiar în ultima fază a jocului (minutul de prelungire 90+4)

CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud și-a respectat statutul de favorită în partida cu ACS Tg. Mureș 1898 și s-a impus cu 3-0, toate cele trei goluri fiind reușite de junioare: “dublă” Clara Roșu și Rania Kara Jouli

Sâmbătă, 4 noiembrie

Universitatea Cluj – ACS Banat Girls 1-1
Au marcat: Larisa Grigore / Mara Bâtea

Farul Constanța – CSM Alexandria 5-0
Au marcat: Laura Rus (2), Mango Enez, Ioana Stancu, Olga Iordăchiuși

FK Csikszereda – Politehnica Timișoara 3-3
Au marcat: Andrea Herczeg, Melania Tobik, Rita Mitri /Dimitra Ivanova (2), Andreea Șepețan